Quantcast
Channel: CHILI & VANILIA
Viewing all 320 articles
Browse latest View live

Klasszikus lasagna gombával és zöldfűszerekkel

$
0
0

Fotó: Erdőháti Áron, Styling: Milutinovits Panka /hello.garlic


Ez nem egy harmincperces villámrecept, cserébe nagyszerűen előkészíthető, nagy kiszerelésben lehet sütni, tehát nagy családi ebédekre, vendégségekre ideális, ráadásul mindig óriási népszerűségnek örvend. Bár viszonylag hosszas előkészületet igényel, utána már csak sütőbe kell tenni. A lasagna lapokat nem szükséges előfőzni, ugyanis a ragu levét szívja magába a tészta.


A receptben szárított vargányát használok, amit mindig szoktam itthon tartani, de ha hozzájutunk szép friss vargányához, azzal még finomabb lesz. 


Én ezt a változatot háromféle különböző gombából készítettem, szívből ajánlom nektek!


(x)
„A Tolle az egészséges és fitt élet megőrzése érdekében garantálja a kiváló minőséget. Fogyasszunk minden nap legalább egy pohárral, ezzel is segítve egészségünk megőrzését! A Tolle FittKlub oldalán minden hónapban érdekes témákat, egészséges élettel kapcsolatos újdonságokat találhatunk.




Világevő + Chili&Vanília = ?

$
0
0

1. Jókuti András, a Világevő szerzője és jó barátom október végén le fogja futni a New York-i maratont.

2. Ennek kapcsán jótékonysági gyűjtésbe kezdett, amihez kéri, hogy csatlakozzunk, és akár csekély adományozott összeggel is fogadjunk örökbe pár kilométert a maratonjából.  Az összes befolyt összeg rákkutatási célokra megy, egy olyan klinikának, ahol tényleg van esély, hogy áttörést érjenek el a rák gyógyításában (Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) 

3. Az adományozás nagyon egyszerű, még utalni sem kell, a klinika adománygyűjtőoldalán lehet közvetlenül, bankkártyával felajánlani összeget (kb. 2 perc az egész).

4. Hogy kedvet csináljunk az adományozáshoz, az adományozók között a Világevő kisorsol egy exkluzív, kétszemélyes vacsorát, amelyhez én is csatlakoztam (főzni fogok). Helyszín a csodás világevő terasz (vagy nappali), fantasztikus kilátással. Határidő: szeptember 8.




Minden részlet a futásról, az adományozásról, a kedvezményezettről, a játékról és a menüről itt:

Fűszeres, padlizsános marharagu (Khoresh Bademjan)

$
0
0


Augusztus vége van, tehát a Lehelen Csabánál (32-es stand, kedd-csütörtök-szombat) – de szerencsére már sok más piacon is – zajlik a paradicsomos és padlizsános tobzódás. Előbbiből sárga, narancssárga, fekete, ökörszív, utóbbiból cirmos, hosszú, vékony, vagy az édes, feszes hófehér található a rekeszekben. Nekem a fehér a kedvencem, krémek és raguk is abból a legfinomabbak.




Ha hozzájuttok, bátran készítsétek ezekből az alábbi padlizsános-paradicsomos marharagut, persze, a hagyományosokból is remek lesz. Ez a húsétel perzsa ihletésű – gazdag, izgalmas, fűszeres konyha. A lassan főtt, zöldséges, húsos egytálételek, az ún. khoresh-ek fontos szerepet töltenek be, és a fűszerezésüktől eltekintve, egyáltalán nem állnak távol a mi pörköltféléinktől. Köretnek jázminrizst ajánlok, amelyet kevés kurkumával színezett olvasztott vajjal keverünk el.  Aki kedveli a fanyar, savanykás, egzotikus-fűszeres ízeket, bele fog szeretni ebbe a fogásba (amely nagyon hasonlít az egyik kedvenc török padlizsános fogásomhoz, a mualle-hoz, amely lencsével és gránátalmasziruppal készül). Mellesleg Khoresh Bademjan a perzsa neve.

Fűszeres, padlizsános marharagu
Hozzávalók ( 6 adag)

1/2 dl +1/2 dl olívaolaj
1 hagyma, finomra aprítva
4 gerezd fokhagyma, finomra aprítva
2 teáskanál őrölt kurkuma
1 teáskanál őrölt fahéj
½ kg marhahús, felkockázva
4 nagy paradicsom, meghámozva, kimagozva
400ml doboz natúr paradicsomszósz
15 dkg sárgaborsó, egy éjszakára beáztatva
só, bors
2 nagy padlizsán
1 citrom leve
1 csokor kapor, finomra aprítva
1 csokor koriander, finomra aprítva


Egy nagy, lehetőség szerint vastagfalú lábasban ½ dl olívaolajon üvegesre dinszteljük a finomra aprított hagymát. Hozzáadjuk a fokhagymát, majd a fűszereket: a kurkumát és a fahéjat, átforgatjuk, néhány percig pirítjuk. Beletesszük a felkockázott marhahúst, összekeverjük, hogy a hagymás, fűszeres alap egyenletesen bevonja. Hozzáadjuk a friss paradicsomot és a natúr paradicsomszószt (amikor már nincs paradicsomszezon, akkor hámozott paradicsomkonzervet használunk helyette). Beletesszük a sárgaborsót, amelyet előző nap beáztattunk. (Ha nincs erre időnk, akkor a sárgaborsót lobogó, forró vízben 15 percig főzzük, majd leszűrjük, így adjuk a paradicsomszószhoz). A ragut sózzuk, borsozzuk, hozzáadunk kb. 5dl vizet, majd fedő alatt, alacson hőmérsékleten, kb. 1-1,5 óráig főzzük, vagy amíg a hús teljesen omlósra puhul. Miközben fő a hús, megsütjük a padlizsánt: a sütőt előmelegítjük 200C fokra. A padlizsánokat (héjastul) nagyobb kockákra szeleteljük, összeforgatjuk ½ dl olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk, majd egy sütőpapírral leterített tepsire öntjük. Kb. 25 percig sütjük, amíg a külső felülete kissé megpirul, belseje pedig teljesen puha lesz. Ha puha a marhahús, hozzáadjuk a sült padlizsánt, óvatosan összekeverjük, hogy ne törjön össze, ha szükséges, még kevés vizet öntünk hozzá, végül néhány percig főzzük. Levesszük a tűzről, és egy citrom levét, finomra aprított kaprot és koriandert keverünk bele.

Fűszeres zöldparadicsom chutney

$
0
0

Idén nyáron már szinte minden piacon kaphatóak voltak a különböző színekben pompázó, különleges külsejű és nagyszerű ízű paradicsomfélék. A sárga, hosszúkás. kis lila és fekete koktél, piros-zöld cirmos, aztán tűzpiros ökörszív, vagy a nagy kerek narancssárga, ami enyhén mandarinos-citrusos ízjegyeket hordoz, és olyan gyümölcsös, hogy az ember önkéntelenül sárgabarackra, vagy datolyaszilvára asszociál. Ezeket a paradicsomokat leginkább nyersen érdemes fogyasztani –pár csepp olívaolajon és nagyszemű sóvirágon kívül nem is igen kell semmivel túlbonyolítani. Eltenni alkalmasabbak a hagyományosabb fajták, amelyek  húsosabbak és kevesebb a magjuk és a víztartalmuk. Ha hámozott, magozott paradicsomot igényel a recept, a levét és magját nehogy kidobjátok, lecsepegtetve csodásan intenzív salátaöntet, vagy paradicsomvíz leves lehet belőle (Séfjeink is ezzel a titkos összetevővel szoktak brillírozni, például bodzával, vagy málnával keverve ) Minden esetre, amíg dübörög a szezon vége, vegyetek és tegyetek el sokat, akár hagyományos módon, akár kicsit izgalmasabban. 


Az alábbi zöldparadicsom csatni világbajnok, fantasztikus pl. kecskesajt mellé. Segal Viktor első könyvét  (2010) a mai napig imádom, nemcsak azért, mert dolgoztam benne, és nagyszerűen benne a receptek, hanem azért is, mert a receptfejlesztések során gyakorlatilag az összes ételt végig tudtam kóstolni. Ezt a chutney-t is nagyon szerettem. Az már csak hab a tortán, hogy ehhez a recepthez nem szükséges hámozni, magozni a paradicsomot, így elég minimális munkával születik igencsak ütős végeredmény,


Fűszeres zöldparadicsom chutney (Segal Viktor receptje nyomán)

Felkockázunk 1 kg zöldparadicsomot – nem szükséges hámozni, magozni). Egy lábasban felforralunk 2 dl vizet és 20 dkg cukrot, hozzáadunk egy csillagánizst, néhány szem szegfűborsot és szegfűszeget, és két citrom levét. A szirupot felére beforraljuk, ekkor beletesszük a feldarabolt paradicsomot. Egy - másfél órán át takarékon főzzük, amíg a leve elfő, és lekvár-szerűen besűrűsödik. Egy 4 dl-es, vagy több kis üvegbe töltjük. Hűtőben kb. egy hétig áll el, markáns sajtokkal, vagy kecskesajtkrémmel a legfinomabb.

A legfinomabb forró csokoládé (tej- és cukormentesen)

$
0
0

Ebben az esős, őszi időben forrón ajánlom.

Vaníliás. Kókusztejes. Csokoládés. Habos. Krémes.

Cukor nincs benne. Tej sincs.

Így készül:

1.  2 dl forró vízben elkeverünk 2 evőkanál jó minőségű, keserű kakaóport.

2. Kis lábasban forráspontig melegítünk 3 dl kókusztejet, hozzáadunk egy csipest sót (ez nagyon fontos, különben “lapos” lesz az íze). Belekeverjük egy fél vaníliarúd kikapart magját, végül 5 dkg felaprított, jó minőségű csokoládét – min. 65-70% kakaótartalommal. Hozzáöntjük a kakaóval elkevert vizet.

3. Szerintem nem kell bele egyáltalán más édesítő, de ha valaki jobban szereti úgy, kis nyírfacukorral lehet édesíteni.

4. A hab a tetején: 1 tojásfehérjét fényes habbá verünk a vaníliarúd másik felével (magokkal).

5.  Ez 2 bögrényi.


6. Azonban egy személy is simán elfogyasztja. Bármikor.

Amarettivel töltött, sült nektarin

$
0
0

Az amaretti Olaszországól származó, népszerű apró ropogós habcsókféle, keserűmandula határozza meg az ízét. Gyakran adják kávé mellé, de nagyszerűen lehet használni desszertfronton is. Mivel extra ropogós, remek minden krémes, lágy desszertre, pl. tiramisura, panna cottára, vagy akár egy snassz tejberizsre szórva is. Csomagolva kapható számos boltban, érdemes otthon tartani, bár nagy hátránya, hogy ha van a háznál, akkor mindig “elpárolog”, mert mindenki rájár. Ha nem kapunk, házilag is könnyen készíthető (lsd. alább). 


Amarettivel készül az alább ajánlott szuperegyszerű, mégis elegáns nyári, kora őszi desszert. Adhatunk mellé jéghideg, sűrű tejfölt, joghurtot, mascarponét, vaníliafagylaltot, villantósnak borsodót. Hogy a sodót milyen borból készítjük, az attól függ, hogy a desszertnek melyik karakterét szeretnénk erősíteni. Herczeg Ágnes borszakértő barátnőm olaszrizlinget ajánl, ha a keserűmandulás jegyeket kívánjuk hangsúlyozni, Irsai Olivért, ha nagyon jó, zamatos barackot kaptunk, esetleg Cserszegi Fűszerest, ha még illatosabb, bujább desszertet tervezünk. Így, vagy úgy, nagy sikerre számíthat, és nagyon egyszerű elkészíteni!

Ropogós mandulás keksszel töltött, sült nektarin
Hozzávalók (4 adag)

5 dkg amaretti keksz
1 tojás sárgája
3 dkg puha vaj
1 evőkanál nádcukor
4 szép nektarin

Borsodó:
4 tojás sárgája
6 dkg cukor
2 dl száraz fehérbor

(Amaretti házilag: 12,5 dkg darált mandulát összekeverünk 12,5 dkg porcukorral és 1 félig habosra felvert tojásfehérjével. Hozzáadunk pár csepp természetes keserűmandulakivonatot. Habzsákkal 2cm átmérőjű köröket nyomunk, majd 170C fokos sütőben 15 perc alatt megsütjük).



A sütőt előmelegítjük 180C fokra. Először elkészítjük a tölteléket (hogy közben ne barnuljon a barack). Az amaretti kekszet egy tasakba helyezzük, és húsklopfolóval, vagy sodrófával egészen apró, de nem teljesen finom morzsára törjük. (Aprítógéppel is lehet, ha nagyobb mennyiséget készítünk). Összekeverjük a tojássárgájával, a puha vajjal és a nádcukorral. A nektarinokat félbevágjuk, magjukat eltávolítjuk. Kiskanállal még egy kicsit kivájunk a húsából, hogy több hely legyen a tölteléknek. Mind a nyolc barack üreget szorosan megtöltjük a morzsás masszával. Hőálló tálba, vagy tepsibe állítjuk, és 20-25 percig sütjük, amíg a teteje megpirul. (a pontos sütési idő a barack érettségétől és fajtájától függ). Amikor a töltött barack elkészült, frissen, utolsó percben készítjük mellé a borsodót: Egy magas lábasban kétujjnyi vizet forralunk. Közben egy akkora üveg- vagy fémtálban, ami majd pont kényelmesen ráilleszkedik a lábasra, elektromos kézi keverővel fehéredésig keverjük a tojássárgákat és a cukrot. Hozzáadjuk a fehérbort, habosra keverjük. Amikor gyöngyözik a forrásban lévő  víz, takarékra vesszük a hőt, és a tálat ráhelyezzük a lábas tetejére, úgy, hogy az alja semmiképpen ne érje a vizet. A gőz fölött – továbbra is az elektromos keverővel - elkezdjük felverni a sabayon-t. Akkor jó, amikor a térfogata kb. megháromszorozódik, állaga habos, légies. Azonnal tálaljuk, a langyos sült barack mellé.

Zsályás-sütőtökös rakott burgonya

$
0
0

Fotó, styling: Milutinovits Panka

Való igaz, kissé talán korai még megkezdeni a sütőtökszezont, de sütőtök is akad már, meg borús, őszi időjárás is hamarosan, úgyhogy nincs mese, lassan izzíthatjuk a sütőket. A tököt szinte mindig célszerű kiegészíteni valamilyen izgalmas fűszerrel, különben lapossá, egyhangúvá válhat a belőle készített étel. Kell mellé valami, ami megtöri az édességét. Jól áll neki minden, ami csípős – chili, vagy gyömbér -, az egzotikus fűszerek is remekül passzolnak hozzá (római kömény, kardamom, curry), de a friss zöldfűszerek is életre keltik. Utóbbiak közül talán friss zsályával a legizgalmasabb, az olasz konyhában klasszikus páros. A zsálya az egyik legegészségesebb fűszer,  a Nemzetközi Fűszer Szövetség (International Herb Association), 2011-ben az “Év Fűszerének” választotta. Idén egyébként az üröm növénynemzetség nyerte el ezt a titulust. A zsálya jól terem kertekben, de viszonylag könnyen beszerezhető üzletekben is (Lehel piac, Culinaris, Ági zöldséges). Ezüstös zöld, selymes-bolyhos a felülete, íze édeskés, összetéveszthetetlen. Kevés pirított vajban átforgatva fantasztikus tésztákon, gnocchin, halon, sült csirkemellen. Az alábbi sütőtökös rakott burgonyában összeolvad a tejszínnel és a sonka füstösségével, az utóbbi idők egyik legharmonikusabb íze, feltétlenül próbáljátok ki. Magában is finom, de nagyszerű körete halaknak, vagy sült csirkének. A sütőtökszezont ezennel megnyitom. 

Zsályás-sütőtökös rakott burgonya
Hozzávalók (4 adaghoz)

1 kg burgonya
1 kg sütőtök
5 dkg vaj
10 dkg feketeerdei sonka
20 friss zsályalevél
4 dl tejszín (min. 30%)
só, bors


A sütőt előmelegítjük 200C fokra. A burgonyát meghámozzuk, és zöldséggyalun, vagy mandolinon egészen vékony, kb. 2 mm-es szeletekre vágjuk. A sütőtököt szintén megámozzuk, és ugyanilyen vékony karikákra szeleteljük. Erre a sütőtök (sonkatök) hosszúkás része alkalmas, ezért érdemes olyan tököt választani, amelynek ez a része a legnagyobb. Ha nem kapunk ilyet, akkor két kisebb sütőtök hosszúkás részét használjuk (a többit pedig megsütjük, és másra használjuk).  Egy 30x20 cm-es tepsit, vagy jénait kikenünk a vaj felével, majd először lerakjuk a vékonyra szeletelt burgonya felét. Sózzuk, borsozzuk. Erre jön a sütőtökkarikák fele. A két zöldségréteget leterítjük a vékony szelet sonkákkal, majd egyenletesen rátesszük a friss zsályaleveleket. Ismét a burgonya és a sütőtök következik, itt már tehetjük  felváltva egymás után a zöldségkarikákat, így mutatósabb lesz a teteje. Sózzuk, borsozzuk. Meglocsoljuk a tejszínnel.  A tetejére vajdarabkákat teszünk. 45 percig sütjük, a sütés utolsó 5 percére felvehetjük a sütőt grillfokozatra, hogy a teteje szépen megpiruljon. Magában is nagyon finom, de adhatjuk köretként halak, vagy sült húsok mellé.

A receptet a mostani Nők Lapja Konyhába készítettem, további tökös és céklás ételekkel együtt.


Ananászos pirított csirke

$
0
0

Téved, aki azt gondolja, hogy az ananászos csirke kizárólag amolyan retrófogás lehet, amely a 80-as évekbe repít vissza. Tény és való, hogy néhány évtizede még elsősorban a túl édes, sok vitamint nem látott konzerv ananász jelentette ezt a trópusi, bódító gyümölcsöt. Néhány éve azonban szerencsére szinte mindig könnyen beszerezhető. Általában sajnos éretlen, később azonban, otthon után tudjuk érlelni, néha pedig meglepően édes. lédús példányokat is ki lehet fogni. Érettségét a következő módon lehet legkönnyebben tesztelni: ha hirtelen mozdulattel sikerül kihúzni egy szúrós levelét, ha könnyen kijön, érett, ha meg sem moccan, akkor biztosan nem


A (modern) nemzetközi gasztronómiától egyáltalán nem idegen az ananász sós ételekben való használata, a Távol-Keleten számos fogász varázsolnak vele különlegessé. Vietnámban csípős, pikáns levesbe teszik, amelybe húsgombóc és rizstészta is kerül. Thaiföldön curryt főznek belőle paradicsommal, Sri Lankán kókusztejes laksába kerül. 

Az alább ajánlott gyors, de különleges csirkének az ihletadója Hawai-szigeteken népszerű Huli Huli csirke: szójaszószos – ananászos szósszal kenegetik folyamatosan a faszénen grillezett csirkét. Az ananász egyrészt megpuhítja a húst, másrészt a cukortartalma miatt kissé rákaramellizálódik a csirkére.

Ananászos pirított csirke
Hozzávalók (2 nagy adag)

50dkg csirkemellfilé, nagyobb darabokra vágva
só, bors
Pác:
1 friss, érett ananász fele
0,5 dl szójaszósz
3,5 dkg nádcukor
0,5 dk alma-, vagy rizsecet
1 evőkanál  sűrített paradicsom
1 teáskanál Tabasco, v más csípős paprikakrém
2 cm friss gyömbér, reszelve
2 gerezd fokhagyma, reszelve
sütéshez 3 evőkanál olaj
25 dkg jázminrizs


A csirkemellfilét nagyobb darabokra vágjuk, sózzuk, borsozzuk. Elkészítjük a pácot. Az ananászpüréhez félbevágjuk az egész, friss ananászt, a felet négy cikkbe szeleteljük, kivágjuk az ananász középső, fás részét, majd a a húst levágjuk a héjáról (mind egy dinnyét), végül felkockázzuk. Egy műanyag kancsóba, vagy mérőedénybe tesszük, majd botmixerrel simára pürésítjük. Az ananászpüréhez adjuk az összes többi hozzávalót: a szójaszószt, nádcukrot, ecetet, sűrített paradicsomot, chiliszószt (vagy friss chilit), a reszelt gyömbért és fokhagymát. A botmixerrel az egészet összedolgozzuk. A csirkedarabokat egy uzsonnázótasakba tesszük, majd ráöntjük az ananászos pácot. Összeforgatjuk, és legalább fél órára a hűtőbe tesszük pácolni. Sütés előtt 15 perccel kivesszük a hűtőből. Zsiradék nélkül forróra hevítünk egy nagy, vastagfalú serpenyőt, amikor forró, hozzáadjuk az olajat. Beletesszük a húst a páccal együtt. Erős lángon elkezdjük sütni, nem kevergetjük. A sütési idő viszonylag hosszas lesz – kb. 20 perc – ugyanis meg kell várni, amíg a pác összes folyadéka teljesen elpárolog. Először egy (a gyümölcspürétől) hígabb mártásban van a csirke, később ez egyre sűrűbb lesz, végül sziruposan bevonja a húst. Amikot már kezd sűrűsödni a szósz, akkor néha meg is kevergethetjük a húst. Az ananász és a cukor miatt a hús külső felülete kissé megpirul, karamellizálódik. Natúr jázminrizs a körete, ehhez a rizst átöblítjük, kétszeres mennyiségű vízet adunk hozzá, amikor forr, takarékra vesszük, és kb. 20 perc alatt, alacsony hőfokon puhára főzzük. Sót, vagy egyéb fűszert nem szükséges hozzátenni, mivel a hús igen karakteres. Tálaláskor meghinthetjük friss korianderrel.

Parmezános-rozmaringos buci

$
0
0


Fogadjátok szeretettel az egyik legnagyszerűbb vendégváró péksüteményt. Elviszi a show-t minden más elől! Különlegessé egyrészt a formája teszi: a sülés során a kelt tésztából készülő bucik összenőnek, viszont szépen szét lehet őket szedni. A nemzetközi gasztronómia “pull apart bread”, vagyis szétszakítós kenyér néven ismeri, ez rögtön ki is fejezi, hogy mit tud. 


A tartalma sem piskóta, a parmezántól és a rozmaringtól ugyanis az íze is pompás. Az egyéb sajtokkal való próbálkozás nem célravezető, parmezánnal, vagy legalább parmezán jellegű (pl. grana padano) az igazi – amit a megfelelő végeredmény érdekében egészen finomra kell reszelni. Az eljárás hasonló, mint egy aranygaluska készítésénél: kis, olvasztott vajjal megkent golyókat helyezünk a tepsibe, amelyek a végén összesülnek. A zsemle foszlós, lágy, a sok vajnak köszönhetően már-már brióshoz áll közel. Csodás szaftos húsok, paradicsomos-olaszos ízek mellé, de csípős-édes chutney-kkal, sütőtökrémmel, sonkákkal is lenyűgöző. A valaha feltalált egyik legjobb partifogás.

Parmezános-rozmaringos minizsemle
Hozzávalók (20 darabhoz)

2,5 dl langyos tej
1 teáskanál kristálycukor
1 csomag instant élesztőpor
50 dkg liszt
1 evőkanál só
10 dkg reszelt parmezán
2 ág friss rozmaring
1 tojás
10 dkg vaj, olvasztva
vaj a tepsi kikenéséhez
1 tojás a tetejére


A langyos tejhez adjuk a cukrot, majd csomómentesre keverjük benne az élesztőport. (Természetesen használhatunk friss élesztőt is, az instant élesztő előnye, hogy mindig lehet otthon tartani a kamrában). Ezt nem kell sokáig felfuttatni, kb. 3-4 perc múlva már feloldódik, és kissé lyukacsos-habos lesz a felülete, ekkor már dolgozhatunk is vele. Közben egy nagy tálba készítjük a lisztet, a sót, a finomra reszelt parmezánt (a reszelő legkisebb lyukán, vagy microplane reszelőn javasolt lereszelni), és a felaprított rozmaringot. Amikor feloldódott az élesztőpor, a tejes keveréket beleöntjül a sajtos lisztbe. Hozzáadjuk az egész tojást, valamint kb. 8 dkg olvasztott vajat (a maradékra még szükség lesz.) Robotgép, vagy elektromos kézikeverő dagasztókarjával bedagasztjuk a tésztát. Tiszta konyharuhával letakarjuk, és huzatmentes helyen egy óráig kelesztjük, amíg duplájára nő. Amikor megkelt, a sütőt előmelegítjük 180C fokra. Kibélelünk egy 30x40cm-es tepsit sütőpapírral, kikenjük puha vajjal. A tésztát egy lisztezett gyúródeszkán átgyúrjuk, majd négy részre vágjuk, és a bucikból hengert formázunk. Mindegyikből öt darabot szeletelünk, és ezekből kézzel pingpong labda méretű golyókat formázunk úgy, hogy a tenyerünket előtte a maradék olvasztott vajjal bekenjük. A golyókat a tepsibe helyezzük, szabályosan  egymás mellé, úgy, hogy maradjon közöttük néhány centi távolság, mivel a sütés során megnőnek. Tizenöt percig tovább kelesztjük. A bucik tetejét megkenjük a felvert tojással. 30-35 perc alatt megsütjük, amíg a teteje megpirul. A bucik a sülés során teljesen összenőnek, de a vajazásnak és formázásnak köszönhetően gyönyörűen szét lehet őket választani. Langyosan a legfinomabb.

Esemény: Bock borvacsora és libatoros ünnep

$
0
0

Hagyományos libatoros ünnep Bock Józseffel 2014. november 13-án, csütörtökön este 19h órakor a Marriott Peppers éttermében. A programnak háziasszonya leszek, ha van kedvetek, szeretettel látunk Benneteket. Az esemény részletei itt:


A Bock Pincészet idei Portugieser (Porta Géza), a Rozé, valamint a Cabernet Franc Fekete Hegy 2009 és Cabernet Franc Fekete Hegy 2012 (hordóminta) borokat és az elmaradhatatlan üdvözlőitalt, a Bock Fanni gyöngyözőbort kóstolhatják a vacsora vendégei. 

Menü (büfévacsora):

Üdvözlő falatok
Libatepertős pogácsa

Hideg ételek
Füstölt libamell almás zellersalátával
Posírozott libamáj körteraguval
Liba „rilette”
Libatertő
Vadpástétom vörös áfonyával
Füstölt pisztráng almás tormahabbal
Sült zöldségek
(paprika, padlizsán, cukkini, spárga olivaolajban marinálva)
Libamájas és paradicsomos Bruscetta
Peppers! Mediterrán salumi kínálat
(Serrano, San Daniele sonka, Chorozzo)
Mediterrán sajtválogatás szőlővel és dióval
Lencsesaláta füstölt kacsamellel
Majonézes burgonyasaláta
Rukola sütőtök kockákkal és olivaolajjal

Meleg ételek

Libaleves macesz gombóccal
Aszalt gyümölcsökkel töltött kacsa
Sólet füstölt libamellel
Töltött libanyak
Ludaskása
Párolt káposzta birsalmával
Pirított burgonya hagymával
Vajas zöldbab

Szeletelőállás

Egészben sült ropogós libapecsenye

Desszertek

Túrós, almás mákos rétes
Somlói galuska
Gesztenyepüré
Peppers! Tiramisu
Szilvás Panna Cotta
Sütőtökös pite

Ár: 9.900Ft/fő, Marriott Peppers! étterem

(x)




Citromos-birsalmás libaleves

$
0
0

Archívumból

“ …liba aprólékot majdnem teljesen omlósra főzött, aztán beletett felkockázott birsalmát, amikor az is megpuhult, akkor behabarta tejföllel…” suttogta a fülembe Furka István nyugdíjas professzor úr egy debreceni rendezvényen édesanyja receptjét. Egyébként sincs inspirálóbb az olyan családi recepteknél, amelyek valaki gyerekkori emlékekeit idézik fel, és amelyet anyák és nagymamák főztek a családjuknak. A birsalmás libaleves már első hallásra elindította a fantáziámat, amelyben a libahús által adott tartalmas, telt ízű húsleves finoman harmonizált a birsalma gyümölcsösségével. Saját ízlésre hangolva: kis friss gyömbérrel, sok kaporral és sok citromlével alakult ki az alábbi elkészítési mód. Azt hiszem, ez az egyik legfinomabb leves, amit az utóbbi időkben ettem, sőt az év levesének is kinevezem. Igazi, hagyományos, vidéki (hajdúsági?) recept, amelyben sok kreativitás és játékosság lehetősége rejlik. Libaszárnytővel készítve kimondottan gazdaságos leves, ha pedig valaki sok hússal szereti, készítheti libacombbal is. Ha pedig valaki tovább szeretné fokozni az élvezeteket, és nyitott az izgalmas, új ízekre, adhat a leveshez  a főzési idő vége előtt tíz perccel egy-két marék mazsolát (ettől édes-savanykás lesz), a habaráshoz pedig friss tárkonyt is.

Citromos-birsalmás libaleves
Hozzávalók (6 adag)

2 libaszárny (1/2kg)
1 kis hagyma, egészben, héjastul
2 gerezd fokhagyma
1 babérlevél
6-8 szem bors
4 szelet friss gyömbér
2 birsalma, héjastul felkockázva
3,5 dl tejföl
2 evőkanál étkezési keményítő
1 citrom leve
1 teáskanál nádcukor
1 csokor kapor, finomra aprítva


A libaszárnyat 2,2 liter hideg vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk az egész hagymát, a fokhagymagerezdeket, a babérlevelet, borsot és a gyömbért, sózzuk. Addig főzzük, amíg szinte teljesen megpuhul (kuktában 45 perc). Ekkor hozzáadjuk a kb. 1,5 cm-esre felkockázott birsalmát (nem kell meghámozni), és további kb. 15 percig főzzük, amíg a gyümölcs is megpuhul. Eddig érdemes akár előző nap elkészíteni, és hűtőbe tenni a levest, hogy a megdermedt zsírt könnyen le lehessen róla szedni (a libaleves elég zsíros). A csontról lefejtjük a húst, és falatnyi darabokra vágjuk, visszatesszük a levesbe. A tejfölt simára keverjük néhány merőkanálnyi forró lével és az étkezési keményítővel, majd behabarjuk vele a levest, néhány percig főzzük, de nem forraljuk. Levesszük a tűzről, és hozzáadjuk a citromlevet, pici cukrot és a finomra aprított kaprot.

Megjelent a Főzőiskola Felsőfok!

$
0
0

Zserbó, vagy bejgli receptje mindenkinek van. Olyan azonban, amely kivételesen jó, precíz, és mindig beválik – keveseknek. Azt hiszem, ebben a kötetben a desszert és édesség receptek számíthatnak a legnagyobb sikerre. Hosszú órákon, napokon keresztül fejlesztettem ezeket: mértem a grammokat, perceket, centimétereket, hogy a végeredmény minden egyes alkalommal tökéletes legyen. Nincsen bennük csavar, sem egzotikus fűszer. Nagy klasszikusok, amelyek rengeteg, jó alapanyagot, időt és odafigyelést igényelnek.


A Főzőiskola Felsőfok elsősorban ünnepi, különleges alkalmakra szánt, elegáns és modern fogások gyűjteménye. Ahogy eddig is, a hagyományos ételek mellett ezúttal is megjelennek a nemzetközi gasztronómia remekei.Halászlé és francia hagymaleves, pulykasült és garnéla, flódni és crème brulée, birsalmasajt és narancslekvár –mind megférnek egy mai főzőrepertoárban.

A top 3 kedvenc receptem ebből a kötetből:


1. A ZSERBÓ - ezen dolgoztam a legtöbbet, és szerintem tökéletes. Iszonyatos mennyiségű anyag van benne.


2. Aranygaluska - Szandra barátnőm, a könyv producere azt mondta, hogy ő azzal fogja reklámozni ezt a könyvet, hogy őt teljesen hidegen hagyta az aranygaluska - mindaddig, amíg meg nem kóstolta ezt. A gombócokat nemcsak kívül hempergetem cukros dióba, hanem a belsejüket is megtöltöm.


3. Gravlax - házilag pácolt lazac, ebből biztosan rengeteget fogok készíteni karácsonyra, egyszerű, elegáns, előre lehet dolgozni. Az én változatom sok citrushéjjal és édesköménymaggal készül. Blinire, barcheszre, bagelre:)



Az Alapfokés a Középfok után, ezzel a harmadik kötettel válik a Főzőiskola sorozat teljessé. A három könyvben szereplő ételekkel szerintem akár háztartást is lehet alapítani, hiszen minden élethelyzetreés szezonratartalmaznak bevált alaprecepteket.

Köszönöm szépen együttműködő partnereimnek: az Electroluxnak, a MasterCardnak és a Gallicoopnak, hogy támogatták a munkámat.

Köszönet a Libri kiadó teljes csapatának.

Fotók: Nagy Balázs, Styling: Milutinovits Panka, Borító: Csibi Szilvi

Köszönöm szépen mindenkinek, aki segített a kötet megszületésében: Hajós Szandra (producer), Tóth Kriszta (szöveggondozás), Balázs Ádám (DVD zenei aláfestés szerzője), Perjéssy Gábor és Kulcsár Arthur (DVD), Fahmi Szuzan, Gyurcsa Nóra, Erdei Blanka.

Köszönet a pazar húsokért Gál Józsinak (MészárSteak/Hegyvidék Központ).


Sok kicsi jótékonysági akció 2014 - felajánlásom

$
0
0

November van, tehát a már megszokott módon újra Sok Kicsi, a gasztrobloggerek hagyományos karácsonyi jótékonysági akciója. Eddig minden évben 2-3 millió Ft körüli összeget sikerült gyűjtenünk egy-egy, gyerekek élelmiszerellátásával foglalkozó szervezet számára. A 2014-es akció támogatottjai az Egy Ebéd Egy Esély Gyermekétkeztetési Közhasznú Alapítványon keresztül rászoruló gyermekek és családok lesznek.Idén is folytatjuk  azt a gyakorlatot, hogy rászoruló családokat, gyerekeket segít a kezdeményezés, elsősorban élelmiszeradományokkal. Ehhez idei partnerünk az Egy Ebéd Egy Esély Gyermekétkeztetési Közhasznú Alapítvány lesz, akik Szegeden és környékén igyekeznek ingyenes étkeztetést biztosítani olyan gyermekeknek, akik körülményei nem engedik meg időszakosan, vagy tartósan a megfelelő mennyiségű, vagy minőségű étel rendszeres napi elfogyasztását. A jótékonysági nyereményjáték keretében az elmúlt évekhez hasonlóan idén is főleg élelmiszer tárgyadományokra fordítjuk a támogatási összeget. Az idei támogatottak szegedi rászoruló gyermekek, akik közül jelenleg 50-nek biztosít térítésmentesen naponta meleg ebédet az alapítvány, ezt szeretnénk kibővíteni a kapacitásoktól függően, illetve tartós élelmiszercsomagokból álló segítséget nyújtunk majd Mikulás, karácsony alkalmából a gyermek családjainak, és ha befolyt összeg nagysága engedi, később is.

Az idei  felajánlásom:


Egy exkluzív, 6 kötetes, dedikált Chili és Vanília szakácskönyvcsomag, amely az eddig megjelent összes könyvemet tartalmazza. Különlegessége, hogy két könyv (a régiek), már nem kaphatóak, egy kötet (Így Főzünk mi) pedig nem beszerezhető kereskedelmi forgalomban. A csomagot egy, a Sarki Fűszeresben történő közös forraltborozás / kávézás keretében szeretném átadni a nyertesnek.

Az akció a következő módon zajlik: a felvezető szakaszban, azaz most, november 16-30. között megismerhetővé válnak a nyeremények: a Sok kicsi/segítsüti oldalán minden nap egy blogger és egy cég csodás felajánlása olvasható (tényleg nem akármilyenek!), részletes leírással, ezek összesítve a Nyeremények menüpontban lesznek áttekinthetőek. A támogatások felajánlása és a sorsjegyek kiválasztása december 1-től december 14-ig történik a Nyereményjáték menüpontban leírtak szerint. A sorsolásra pedig december 18-án kerül sor.

Köszönjük szépen, ha részt vesztek!

Hová menjünk enni Isztambulban?

$
0
0

Ezzel az átfogó, összefoglaló isztambuli mini gasztrokalauzzal már régóta adós vagyok! Heti rendszerességgel érkeznek e-mailek, amelyben tippeket kértek, és bár akad a blogon isztambuli gasztrotipp jócskán – frissítettem és összerendeztem azokat, így talán könnyebben használható mindenki számára. Utoljára néhány hete jártam Isztambulban, ahol az Isztambuli Nemzetközi Könyvvásáron tartottam magyar főzőbemutatót (a fesztiválnak Magyarország volt a díszvendége). Egy-két fantasztikus új helyet ezúttal is felfedeztem, a listán már ezek is szerepelnek.

A lista nincs túlrendezve, mert mindenkit más érdekel, ebből pedig mindenki ki tudja majd mazsolázni az ízlésének/érdeklődésének megfelelő tippeket.

Isztambul télen is csodálatos, sőt, engem ilyenkor még inkább lenyűgöz, mert kevesebb a turista, ráadásul ilyenkor számos olyan ételnek van szezonja, amit imádok, és máskor nincs (leginkább a csodás hamsi, vagyis szardella, és a sahlep ital.)


Klasszikusok:

Ciya Sofrasi 
Számomra még mindig a No.1. étterem Isztambulban, soha nem hagynám ki, szinte mindig ide vezet az első utam. Az ázsiai oldalra kell érte átkompozni (Kadiköy), de ez nem egy óriási kirándulás, hanem kb. 15 perc, és már maga a kompozás is kihagyhatatlan isztambuli alapélmény. Az ázsiai oldalon a kikötőben jobbra kell elindulni, a tömeg pedig már visz utána a keresett negyed felé. Részletesen az étteremről és izgalmas koncepciójáról itt.

Mit: hideg előételek (ha azt hitted, hogy nem szereted pl. a dolmát, kóstold meg ezt), pisztáciás kebab, icli köfte, lahmacun, grllezett báránymáj, bulgur pilav, desszertnek kandírozott zöldség válogatás. A pultban minden nap más egytálételek, ezek közül is érdemes kóstolni. Foglalni nem szükséges, inkább ebédre ajánlom.



Hamdi Restaurant 
Másik klasszikus, ahová szinte mindig elmegyek–bár ezt ma már inkább azoknak ajánlom, akik először járnak Isztambulban. Nyüzsgő, sokemeletes kebab ház, szuper kilátással. Foglalás kötelező, a legfelső szintre kell helyet kérni.  Ezt érdemes például piactúra végére időzíteni, mert a fűszerpiac mellett található.

Mit: előételek, gránátalmás-diós saláta, pisztáciás kebab, künefe, baklava

Karaköy Lokantasi
Gyönyörű, hangulatos, old school étterem türkíz csempékkel. Fantasztikus mezzék (házi tarama, articsóka). Ebédidőben hunkar begendi (borjúragu padlizsánkrémmel). Foglalás abszolút kötelező.

Pár épülettel mellettetalálható a  Güllüoglu Baklava forgalmas cukrászda, ahol minden van, mi szem-szájnak ingere.

Lokanta Maya
Fenti étterem mellett két ajtóval található, ezt haladó Isztambul-látogatóknak ajánlom, olyanoknak, akiket izgat az újragondolt török konyha is, méghozzá egy harmincakárhány éves, New York-ban végzett séfnő tolmácsolásában. Kicsit magasabb árfekvés, nagyon hangulatos, foglalás nélkül esélytelen. Minden mezze, minden desszert zseniális volt. (Itt pár éve voltam utoljára, akkor imádtam, de nincs aktuális tapasztalatom, hogy változott-e).

Tophane negyed 
Milano, vagy Parma café
Az elsősorban a közeli egyetem diákjai által látogatott vizipipázónegyed mindenképpen megér egy látogatást. Az Istanbul Modern Museum mellett közvetlenül található sátrak alatt vizipipázni, backgammonozni, helyieket nézegetni, relaxálni lehet kiválóan. Az egyes kávézókban nincs konyha, viszont folyamatosan árusok kínálják a különböző
utcai ételeket. Itt kóstoltuk a legjobb sajtos-spenótos gözleme-t.

Beyti 
Csak megszállottaknak!
Ide egyszer mentem el, a barátaim teljesen őrültnek néztek. Ez az elegáns étterem a reptérhez esik közel, taxival kb. 30 percre a várostól. Formális, fehérabroszos hely, klasszikus konyha, fantasztikus húsok

Haziz Mustafa
Baklavázásra. Több üzlettel rendelkező desszertes, többek között a forgalmas Taksim téren. Tejberizs, pudingok, baklava, rengeteg pisztáciaÚj felfedezés: trilece nevű, karamellaszirupos, tejjel átitatott piskótaféle, ilyen:





Mado fagylaltozó
Az egyik legjobb fagylalt, amit valaha ettem. Pisztácia, kecsketejfagylalt.



Cihangir:

Nekem ez az abszolút kedvenc isztambuli negyedem, a Firüzaga Jami körüli kis téren egész nap el tudnék ücsörögni. (Ha a sok török kávé után valakinek hiányzik egy tisztességes eszpresszó, akkor itt van egy komoly specialty kávézó is, ott érdemes megállni egy csészére. Ez a Kronotrop. A világon az egyik kedvenc múzeumom is itt található, az Orhan Pamuk által létrehozott, "Az ártatlanság múzeuma", amely a könyv olvasásása nélkül is értelmezhető, a könyvvel együtt pedig katartikus.



Datli Maya
Icipici kétemeletes, néhány asztalos bisztró, a város egyik legrégibb fatüzelésű kemencéjével. Kedvező árú ebédmenü, pide, lahmacun. Egy világlátott, modern gasztronómiai szellemiségű lány csinálja, igazodva pl. a nemzetközi elvárásokhoz is, így pl. van vega lahmacun (céklával, csicsókával), a péksütemények egy része teljes kiőrlésű lisztből készül, és vannak gluténmentes ételek is. Bár van reggeli is, 10h után érdemes menni, mert addigra melegszik be a kemence. Lahmacunt pedig elvitelre is lehet venni.

Hayat Cihangir
Ez vadonatúj felfedezés, és az egyik legkedvesebb. Csodálatos, hangulatos halétterem, bájos személyzettel. Van pici terasz is, kétszemélyes asztalokkal. Zseniálisak voltak a mezzék, és az összes hal is. Ide máris visszavágyom. (a térkép kicsit megtévesztő, azt kell keresni, ami Cihangir negyedben van!)

Demeti
Kissé nehezen megtalálható, egy ház első emeletén van, és megdöbbentő módon hirtelen egy dombon találja magát az ember. Itt is van terasz, kilátással a Boszporuszra, mi bent ültünk. Klasszikus, hangulatos belső. Hozzá kell tennem, hogy itt egészen borzasztó, barátságtalan pincérlánnyal áldottak meg bennünket, de az ételek annyira finomak voltak, hogy még ő sem tudta elrontani az élményt (pedig nagyon igyekezett). Ez egy hagyományos meyhane étterem, vagyis házias kifőzdeféle, ahol rengeteg mezze van, ezekből választ az ember, utána pedig főételnek hal és grillhús között lehet választani – bár erre többnyire nem is kerül sor, mert a mezzékkel jól lehet lakni.

Van Kahvalti Evi
Szuper reggelizőszalon Cihangirban. Sajtok, tojásos ételek (menemen), csodás minőségű mézés kaymak.

Még halétterem:

Griffin
Elegáns halétterem, amelyet nem könnyű megtalálni, de érdemes. Öltönyös török közönség, a legfrissebb halak. Halas mezze, papríban gőzölt hal, királyrák nyárson. Foglalás kötelező.

Balikci Sabahattin
Sultanahmetben
, a turistás óvárosban egyáltalán nincs jó étterem, itt nem is ajánlok semmit. Ez a halétterem azonban kellemes csalódás volt, de csak nyáron ajánlom. Bármi, aminek szezonja van, a nap fogása, desszertek.

Kalpazankaya
Ezt is azoknak ajánlom, akik már nem először járnak Isztambulban, ugyanis ez az Adalar-szigetek egyikén található, ahová a helyiek nyaralni járnak. Kb. egy óra hajózás a paradicsomba….Burgazada szigeten kell kiszállni, majd lovaskocsival felmenni a sziget tetejére. Nagyjából bármi, leginkább hal – életem legjobb halát ettem itt.

Piac:

Siirt Büryan Kebap Salonu
A Kadinlar Pazari kurd negyed/piac, amely önmagában is megér egy kört. Hát még a városfal közvetlen tövében található étkezde., ahol tandoori –szerű kemencében egészben grillezik a húst, a végeredmény zseniális. Grillezett bárány, ayran
– ezt kell itt enni. Ezt érdemes úgy szervezni, hogy az ember végigsétál a fűszerpiac főutcáján –egészen ki, ameddig már egyáltalán nem is tervezné. Minél távolabb megyünk a turistás főépülettől, annál kevesebb lesz a látogató, és annál izgalmasabb a környék.

Kadiköy-piac
A Ciya miatt úgyis átkompozik az ember, a dilemma mindig csak az, hogy kóstoljunk-e előtte a piacon. Itt találtam a legjobb töltött kagylót, és a fűszereket, magokat, egyebeket mindig itt veszem meg.
Amit mindig hozok: szumák, fekete hagymamag, különböző erősségű chilipelyhek (az isot nevű fekete, füstölt az egyik kedvencem), korinthoszi mazsola (currant), egész szegfűbors. A fűszerekből érdemes a drágábbat venni, óriási a minőségi különbség.



+ 1: Urfalim Lahmacun Salonu 
Lepukkant büfé, ahol zseniális lahmacun + ayran.
Muradiye Cad. No.22 Sirkeci / Eminönü

Ajánlott szállások:

Hotel Centrum Istanbul (nagyon jó helyen, egyszerű, tiszta szálloda, nagyon barátságos személyzettel. Kb. 70eur/kétágyas)

Hotel Golden Horn Sultanahmet
A Kék Mecset közvetlen szomszédságában, remek terasszal (kb. 100Eur/kétágyas)

Hotel Pierre Loti
A Bazárral szemben, kellemes kis hotel, kb. 100eur/kétágyas)

Apartsturkey.com
Megbízható iroda, több lakással a város különböző negyedeiben (Cihangirt ajánlom), egy kétszobás (négyágyas) apartment ára 150eur/éj körül mozog)

Néhány régebbi Isztambul poszt:




Almával, körtével, fügével

$
0
0

A leveles tészta készítése házilag igen időigényes elfoglaltság, kevesen állunk neki. Az alábbi klasszikus, számos cukrász által bemutatott receptben bemutatott módszer amolyan gyors, instant leveles tésztát eredményez, a négy-ötszöri hajtogatásnak köszönhetően ugyanis a tészta megemelkedik, és sok vékony réteg képződik benne. 


Bármilyen gyümölccsel kirakhatjuk, a képen látható fügés változatot még kora-őszi, buja fügével készítettem, akkor volt szezonja a Balatonon, a Káli-medencében, illetve rekeszekkel állt az érett, török füge a szupermarketekbe is. Nagyon finom almával, körtével, vagy akár narancsos sütőtöklekvárral. Az alábbi képen pl. almával (és sós karamella öntettel). A lenti receptben megadott mennyiség hat egyszemélyes sütire szól, egy nagy, 20 cm átmérőjű tésztához 15dkg liszt, 15 dkg vaj és 0,5 dl víz szükséges (és az almáshoz négy darab meghámozott, vékonyra szeletelt zöldalma).



Ezt a desszertet tálalhatjuk magában is, vagy fagylalttal, tejszínnel, tejföllel. Megszórhatjuk sós, vagy chilis ropogós mandulával, dióval, vagy pisztáciával.

Fügés sütemény 
Hozzávalók ( 6 kis adag)

10 dkg liszt + a szóráshoz
½ kávéskanál só
10 dkg jéghideg vaj
2-3 evőkanál jéghideg víz
6 szem friss, érett füge
1 evőkanál nádcukor
Tálaláshoz: vanília-, joghurt-, vagy diófagylalt


Elsőként elkészítjük a házi vajas tésztát: egy kis keverőtálban összekeverjük a lisztet a sóval. Hozzáadjuk a jéghideg vajat. A vajat leginkább a reszelő nagy lyukán érdemes lereszelni, esetleg fel is kockázhatjuk. A végeredmény szempontjából kulcsfontosságú, hogy valóban igen hideg legyen a vaj, így felhasználás előtt akár célszerű tíz-tizenöt percre a mélyhűtőbe tenni. Kézzel gyorsan összemorzsoljuk a liszttel, maradhatnak benne nagyobb darabok. A morzsa közepébe mélyedést formázunk, ebbe öntjük a jéghideg vizet. Összekeverjük, és amint összeállt, téglalapot alakítunk ki belőle. Lisztezett gyúródeszkán kb. 30 cm hosszú téglalapra nyújtjuk. Mindkét oldalán behajtjuk (mint egy könyvborítót), aztán felülről lefelé félbehajtjuk, végül sodrófával újra 30 cm-es téglalappá nyújtjuk. Ezt a műveletet négyszer – ötször megismételjük (mint egy klasszikus hajtogatott tésztánál). Frissentartó fóliába csomagoljuk, és egy órára a hűtőbe tesszük pihentetni.  A sütőt előmelegítjük 200C fokra. Pihentetés után a tésztát vékonyra nyújtjuk, és hat 12 cm átmérőjű kört szúrunk ki. Áthelyezzük a korongokat egy sütőpapírral leterített tepsire. Hat szem friss, ép, érett fügét vékony cikkekre szeletelünk, és körberakjuk a tésztakorongon. (vagy a meghámozott, vékonyra szeletelt almával). Mindegyik tetejét meghintjük egy kevés nádcukorral. 20 percig sütjük, amíg a tészta arany színűre sül, és kissé megemelkedik, a füge pedig sziruposra sül. Langyosan, vanília-, joghurt-, vagy diófagylalttal, esetleg tejszínnel, vagy kikevert mascarponéval kínáljuk.

Food Stylist verseny

$
0
0

A Chili&Vanília és az Electrolux bemutatja:


FOOD STYLIST VERSENY

A verseny célja, hogy minél több olyan, tehetséges, friss szemléletmóddal dolgozó stylistnak bemutatkozási lehetőséget adjunk, akik szívesen kipróbálnák magukat a gasztronómia területén (is).

Ezt a szakmát Magyarországon csak néhányan űzik, képzés nincs, feladat viszont számos. Szeretnénk, ha azok is felületet kapnának a munkájuk, kreativitásuk megmutatására, akiknek erre esetleg máshol nincs alkalmuk. Elsősorban olyanok pályaművét várjuk,

-akiknek szenvedélye a gasztronómia
-akik adott esetben más,kapcsolódó szakmákban dolgoznak, de affinitást, tehetséget éreznek a foodstylinghoz (vagy éppen teljesen pályakezdők/ pályaváltók)
- friss, eredeti , egyedi ötleteik vannak, és nemcsak az aktuális világtrendek keretein belül szeretnek gondolkozni

A zsüri tagjai:

Halmos Ádám, a Libri kiadó igazgatója
Csapody Balázs, a Kistücsök étterem tulajdonosa, a Bocuse D’Or Akadémia tagja
Medveczki Erika, az Electrolux marketing igazgatója
Nagy Balázs, fotós

Fődíj:

I.Electrolux Assistent Konyhai Robotgép
II. Libri Szakácskönyvcsomag
III. Mautner Zsófi: Főzőiskola sorozat mindhárom kötete

A legjobb pályaműveket a Chili&Vanília blogon és Facebook oldalon bemutatjuk.


Feladat:

Két darab ételfotót várunk, két témában:

1.Bejgli
2. Szabadon választott kép–olyan gasztronómiai téma, ami a jelentkező szívéhez a legközelebb áll. Ez lehet étel, de lehet alapanyag /hangulat, vagy bármi más, főzéshez szorosan kapcsolódó tartalom. Fejezze ki a stylist egyéniségét.

Beküldési határidő: 2015. Január 5.

A pályaműveket kis felbontásban, jpg. formátumban kérjük beküldeni a stylistverseny@gmail.comemail címre. Az e-mailben szerepeljen a két fotó, a pontos név és elérhetőség, és egy rövid bemutatkozó levél az eddigi tevékenységekről, illetve hogy miért vesztek részt a versenyben.

A verseny további menete:

2015. január 12.– a pályaművek értékelése

2015 január 22.Sajtónyilvános döntő, díjátadó
A legjobbakat szeretnénk meghívni egy személyes, sajtónyilvános döntőre, ahol arra kérjük majd őket, hogy egy általunk előre meghatározott témában készítsenek a helyszínen stylingot, amelyről profi ételfotós készít majd képet. Ezeket a zsüri a helyszínen pontozza és értékeli.




Fűszeres, mazsolás rizs gránátalmával

$
0
0

Néhány napja került sor a Világevővel közösen adott vacsorára, amelyet azok között sorsolt ki, akik nagyvonalú adományukkal hozzájárultak a jótékonysági gyűjtésébe, amelynek befolyt összege rákkutatási célokra megy, és amely a New York-i maratoni futásához kapcsolódott.

Jó kis este kerekedett, a vendégek szerették a menüt. Én többek között a főételt készítettem, gránátalmaszirupban pácolt és grillezett báránybordát, mellé pedig ezt a rizspiláfot. Mondjuk, amikor a vendégek bevallották, hogy két dologért nem lelkesednek annyira, a közel-keleti konyhért és a római köményért, akkor picit elbizonytalanodtam (finoman szólva), de szerencsére ízlett nekik minden.



A rizst négy különböző típusú mazsolával készítettem: nagyszemű aranymazsolával, hagyományos mazsolával, korinthoszi mazsolával (a nemzetközi gasztronómiában “currant” néven használják, és ez pl. a közel-keleti dolmák töltelékének egyik jellegzetes alapanyaga. Egészen aprószemű, sötét, édes-savanykás), végül borbolyával, ami valójában egyáltalán nem mazsola, csak én nevezem annak. Ez berberis/berberitzen néven fut angolul/németül, én az azeri konyhában ismerkedtem meg vele jobban, és imádom. Vörös, gyümölcsösen savanykás. Utóbbi két, különlegesebb alapanyagot én Isztambulból hoztam, de mindkettőt lehet kapni itthon is a Troya török szupermarketben(8.ker. Népszínház/Alföldi u. sarok), ahol a csodás bárányt is vettem. A borbolya ott egyébként ribizli néven kapható a fűszerosztályonJ.

A Troya török szupermarketben kapható továbbra is a város legjobb minőségű bárányhúsa, a török hentesről most ráadásul megtudtam, hogy ő eredetileg ráadásul hússzakács is, úgyhogy nem véletlen, hogy remekül fűszerezi például a köftét. A bordát akkor bontották a szemem előtt egy egész bárányból, csodás minőségű volt.



Az alábbi rizspiláfot egy lenyűgöző, új szakácskönyvszerzeményem ihlette (erről majd még részletesen), két receptjét kevertem + hozzáadtam egy csomó mindent. Gyönyörű és nagyon finom.


Fűszeres, mazsolás rizs gránátalmával
Hozzávalók (6 adag köretként)

40 dkg basmati rizs
1 dl olívaolaj
5 dkg fenyőmag
5 dkg hámozott pisztácia
10 dkg hámozott, szeletelt mandula
10 dkg vaj
1g sáfrány
5 szem zöld kardamom
1 púpos teáskanál őrölt római kömény
½ teáskanál őrölt szegfűbors
15 dkg mazsola (vegyesen)
1 liter alaplé, vagy víz
1 evőkanál só
1 gránátalma magja
1 csokor koriander


A rizst alaposan, többszörösen átöblítjük. Egy nagy lábasban felhevítjük az olajat, majd hozzáadjuk a fenyőmagot. Amikor világos aranyszínűre sül, szűrőkanállal kiemeljük, félretesszük. A forró olajba tesszük a pisztáciát és a mandulát, ezt is megpirítjuk, majd kivesszük. (azért kell külön, mert a fenyőmag sokkal gyorsabban pirul, mint a többi mag). Az olajhoz adjuk a vajat, felolvasztjuk, majd beletesszük a fűszereket, elkeverjük, és néhány percig pirítjuk. Ekkor hozzáadjuk az átöblített rizst, valamint a mazsolákat, elkeverjük. Felüntjük az alaplével, vagy vízzel, szükség szerint sózzuk. Felforraljuk, majd takarékra vesszük a hőt, és a rizst fedő alatt 15-18 percig pároljuk, a végére szépen felveszi a folyadékot. Lezárjuk alatta a hőt, az edényre terítünk egy tiszta konyharuhát, arra rászorítjuk a fedőt, és így állni hagyjuk további 10 percig, ez alatt a rizs a saját gőzében még tovább puhul. Tálaláskor megszórjuk a pirított magvakkal, a gránátalma magjaival és a finomra aprított korianderrel. Bárány, vagy egyéb sültek mellé kiváló.

Tütü lébár&kávé, Pozsonyi út

$
0
0

Újlipótvárosi lakosként különösen örülök annak, hogy a kerületben egyre több színvonalas hely nyílik. Sorra bukkanak fel az újabb és újabb apró üzletek, egyszer, ha kisüt a nap, végigsétálok majd, és az összeset egyesével, komótosan végignézem, megkóstolom. A Pozsonyi út elején nemrég a kekszes La Delizia nyitott boltot, őket nagyon szeretjük, nemcsak a kekszeik finomak, hanem pl. a cukormentes süteményeik, lekvárjaik is. Aztán ott az igazán gusztusos Pure and Good, ahol kiváló minőségű, természetes alapanyagokat lehet kapni, a quinoa-tól a vöröslencséig.

Legújabb kedvencem a Tütü lébár és kávézó a Pozsonyi út és a Herzen utca sarkán, amelyet a Sarki Fűszeres megálmodója jegyez, így a minőség és a jó hangulat garantált. 

Még éppencsak lassú tesztüzemmódban nyitottak pár napja, de a kávé forró, a frissen préselt levek csodásak, igazi vitaminbombák, van búzafűlé shot – sokan félnek a vad ízétől, de itt frissen préselt almalével keverik, így nagyon finom, annak is ajánlom, aki még nem merte megkóstolni.


Ma egy forró limonádét kortyoltam el ebben a szakadó esőben, tele citrusokkal, rengeteg frissen reszelt gyömbérrel, na ezt bármikor szívesen iszom majd a tél folyamán.




Kedves Tütü, sok sikert, örülünk nektek!

Ó, te Cocotte!

$
0
0

A jó főzéshez szerintem három tárgy elengedhetetlen: egy profi séfkés (kedvencem: 26 cm-es Wüsthof), egy jó minőségű, vastagfalú serpenyő (Kitchen Factory), végül egy súlyos, méretes öntöttvas lábas. Utóbbit cocotte-nak nevezi a nemzetközi gasztronómia. Bármelyik évszakban hasznát veszi az ember, télen pedig a legtöbbször elővett edény lesz. A cocotte-ban készült, házias egytálételek bármilyen más fogásnál jobban összehozzák az asztal körül ülőket. Hogy a lábas melege, az edényben összegyűlt intenzív ízek és illatok tömény zamata, vagy a főzés során kialakult karakteres ízek teszik, ki tudja. A szakácsra is elviselhetetlen könnyűséget testál, hiszen az előkészületeket követően néhány óráig rá sem kell pillantani az ételre.

A brezírozás (braising) alapkelléke, ez egy olyan főzési eljárás, amelynek során lefedett edényben, kevés folyadékkal, alacsony hőmérsékleten, hosszú ideig készítjük az ételt. Osso bucco, coq au vin, és további klasszikusok, de bármit főzhetünk így, a főzelékektől a csülökig.

A technológiának az a lényege, hogy a zárt, lefedett térben az alapanyagok a saját gőzükben párolódnak, íz és nedvesség nem távozik, mind-mind visszaáramlik magába a fogásba. Érdemes rögtön egy méretes (5-6 literes), kerek edénybe beruházni, súlyos öntöttvas legyen, fedővel együtt. (A legjobb márkák a Le Creuset, vagy a Staub, de jó alternatíva lehet Légli Attilafedeles mázas kerámiatálja, vagy bármilyen nehéz, bevonatos agyagedény is. ) Egy cocotte nem olcsó mulatság, cserébe életfogytiglan kitart. Tessék felírni a karácsonyi kívánságlistákra, hátha már benne készülhet majd az újévi lencsefőzelék!

Beszerzési helyek:

Itt gyönyörű Staub cocotte-okat árulnak, ráadásul az olvasóimnak felajánlottak 7% kedvezményt a cocotte-okra, rám kell hivatkozni (“Chili”)



Náluk kapható pl. a kedvenc Le Creuset.

Webshop, illetve karácsonyig kint vannak az Erzsébet téri karácsonyi piacon.

Néhány recept:


Osso bucco (ez a gyors változat, de lassan, cocotte-ban az igazi)

Belga sörös marharagu (Carbonnade Flamande)

Karácsony 2014. - Last minute gasztroajándékok

$
0
0

Szokásos módon, utolsó percben jelentkezem a last minute karácsonyi ajánlómmal, bízva abban, hogy rajtam kívül is akadnak olyanok, akik minden évben megfogadják, hogy az ajándékokat novemberben megveszik, és az ünnepi menüsort is hetekkel előre megtervezik – aztán valahogy mégis minden egyes évben ugyanúgy a totális karácsonyi téboly közepette találják magukat.

Idén elsősorban a last minute gasztroajándékokra fókuszálok, hátha ezekkel még holnapra is adok némi kapaszkodót és ötletet. A szakácskönyveket most kihagyom, azokról később készül egy átfogóbb ajánló.


Cocotte, vagyis egy nagy öntöttvas edény
Erről részletesen lelkendeztem az előző írásban, abban megtaláltok beszerzési forrásokat is.

Kedvenc “olajdíler” barátom, Giuseppe  néhány hónapja végre apró üzletet nyitott az Oktogonnál, így most már mindent személyesen is meg lehet mustrálni, nemcsak a webshopon keresztül. Ha valaki nagyon bajban van, szerintem holnap ide vándoroljon el. Jófajta, jó ár-érték arányú olívaolajok (mandarinos, narancsos, stb.), komoly balzsamecetek, kapribogyó, kekszek, magok, tészták, Pödör olajok –itt bármilyen csomagot állítunk össze, garantáltan örömet szerzünk vele a megajándékozottnak. Ezen kívül lehet nála kapni Microplane reszelőket is, ebből is feltétlenül kerüljön a csomagba. Szerintem továbbra is a régi, hosszúkás modell a nyerő. Parmezán, citrusok, csoki, fűszerek reszeléséhez - soha többé más reszelő nem fog előkerülni a háztartásban.

Giuseppe holnap 10h-18h óráig, egész nap ott lesz



Hitka Viktória csodás írott tányérjai
Egy-egy darabból csak limitált mennyiség készül, de jobbnál jobbak, szerintem nagyszerű ajándék.



A Flatlab nevű kis üzletben a Kálvin térnél holnapig




Gyönyörű, díjnyertes designtárgy Toronyi Péter által tervezve, funkciója: egész fűszereket lehet benne bármilyen finomságúra shake-elni. Ezt a tárgyat egyszerűen muszáj kézbe venni, hogy az ember megértse a borsos árát, én is csak akkor szerettem bele, amikor elkezdtem használni. Egyrészt gyönyörű, másrészt csodás saját fűszerkeverékeket lehet vele készíteni. (Pl. egész csillagánizst, különleges borsokat, szegfűborsot, szegfűszeget lehet ízlés szerinti arányban keverni, a súlyos fémgolyó még a csillagánizst is simán porrá zúzza.

Kint voltak a Wamp-on, ott elfogyott, a fb oldaluk szerint a Design Terminálban lehet még kapni (ott ráadásul most 20% kedvezménnyel), illetve a Várban a Fian Concept üzletben szokott még lenni. Mellé egy fűszerkészlet valamelyik delikátesz-, vagy török/ázsiai fűszerüzletből –szerintem tökéletes ajándék.

+ 1

Egy szakácskönyvet azért hadd ajánljak, engedjetek meg ennyi szerénytelenséget, ez persze nem más, mint a sajátom. Akár ajándékba, akár a karácsonyi sütéshez utolsó percre. Zserbó, bejgli, aranygaluska, flódni, halászlé, ehető ajándékok, stb.


Végül tavalyról egy összefoglaló a blogon található összes karácsonyi receptről, ebből idén is tudtok mazsolázni:



Mindenkinek Kellemes Ünnepeket, Boldog Karácsonyt, jó főzést és jó pihenést kívánok!


Viewing all 320 articles
Browse latest View live