Quantcast
Channel: CHILI & VANILIA
Viewing all 320 articles
Browse latest View live

Kacsamell, lazac, mazsolakompót - három ötlet az ünnepi menühöz

$
0
0

Még három gyors, utolsó perces recept ötlet az ünnepi menühöz, hátha még akad, ahol elkél.



1. Kacsamell sült édesburgonyapürével és pisztáciás gránátalmasalátával

A csodálatos Koncz Zsuzsa művésznő megkért, hogy tanítsak meg neki egy egyszerű fogást, amellyel kicsit fel tudja frissíteni a szokásos karácsonyi menüjét, ezt az ételt választottam, nagyon tetszett neki, kíváncsi vagyok, tényleg elkészíti-e. Íme a videó:



2. Narancsos-borsos karamellizált lazacfilé

Ha a lazac elkészítésre kerestek egy kicsit különlegesebb receptet, ezt jószívvel ajánlom.



A rövid leírás:

Egy vastag falú serpenyőben borostyán színűre karamellizálunk kb. 6 dkg cukrot. Közben két kb. 15-20 dkg-os lazacfilé bőrös oldalát frissen tört borsba és reszelt narancshéjba nyomkodjuk. A karamellába tesszük, fém spatula segítségével kissé lenyomjuk, hogy szép egyenes maradjon a bőre. Néhány percig sütjük, majd hozzáadjuk 1 nagy narancs kifacsart levét, 1 teáskanál szójaszószt, opcionálisan kis chilit és reszelt gyömbért. Megfordítjuk a lazacszeletet, és a karamellás- fűszeres narancsos mázban kb. 4 perc alatt készre sütjük.

Itt videón is (Mastercard karácsonyi tippjeim):

3. Fűszeres mazsolakompót

Zseniális kiegészítő pulyka-, kacsa-, vagy más sültek, libamáj, pástétomok, vagy sajtok mellé.



Egy kis lábasban szárazon megpirítunk egy teáskanál mustármagot, majd hozzáadunk 2,5 dl vizet, 1 dl almaecetet, 10 dkg nádcukrot, egy teáskanál chilipelyhet, kakukkfüvet és egy babérlevelet. Összeforraljuk, majd 10 percig főzünk benne kb. 25 dkg nagy szemű aranymazsolát. A folyadékkal együtt üvegbe töltjük. Hűtőben 3-4 napig áll el.

Itt videón.

Az előző írásban pedig a last minute ajándék ötletek, valamint csomó karácsonyi recept kigyűjtve a blogról.

Boldog Karácsonyt!



Forró, fűszeres, mézes narancspuncs

$
0
0

Ipari mennyiségű narancslekvár készítés után még mindig maradt egy kiadósabb adag karácsonyi narancsom, amit Giuseppétől vettem, és kezdtek túllenni a fénykorukon. A bécsi karácsonyi piacokon népszerű puncsok adták az ihletet az alábbi recepthez – bár ott a narancsosat pont nem kóstoltam, de abban biztos vagyok, hogy azok nem frissen préselt gyümölcsléből készünek.


Igazi, téli (nőies), szív- és lélekmelegítő ital., vigyázat, nagyon itatja magát! A legtöbb puncs borral készül, én a teás változatot választottam, valahogy az még jobb ötletnek tűnt ebben a jeges időben. Forró tea + narancs + fűszerek + rum = tél. Ha kezeletlen narancsot tudunk használni (nekem a Giuseppe féle karácsonyi adagból ilyenem volt), akkor a héját préselés előtt érdemes Microplane reszelővel lereszelni, megszárítani, és kávédarálóban megőrölni, majd porcukorhoz, vagy fűszersóhoz keverni.

Ez a puncs csodás az ünnepek alatt (is) vendégségre, welcome drinknek, tévézéshez, olvasáshoz, panettone, bejgli mellé, vagy csak úgy.

(Ne feledjétek, a food stylist versenyre január 5-ig várjuk a pályaműveket!)

Forró, fűszeres, mézes narancspuncs
Hozzávalók (2,5 literhez/ 6-8 főre)

1 liter nem túl erős, de jófajta fekete tea
5+2 cm friss gyömbér, felkarikázva
10 szem szegfűbors
5 szem szegfűszeg
1 rúd fahéj
1 liter frissen facsart narancslé (kb. 8-10 szem/2 kg narancs)
1 citrom leve
10 dkg méz (a méz pontos mennyisége a narancs édességétől függ)
1 vaníliarúd magjai
0,5 dl rum


Elkészítjük a teát, és amikor leszűrtük, egy lábasba öntjük, takarékon forrón tartjuk, hozzáadjuk az 5cm felkarikázott gyömbért (nem is muszáj meghámozni, mert eltávolítjuk majd), és a fűszereket. Fedő alatt 15 percig állni hagyjuk, hogy a tea finoman átvegye a fűszerek ízét. Közben kifacsarjuk a narancsokat (ha kezeletlen narancs, a héjukat előtte érdemes reszelni, és megszárítva másra, pl. narancsos fűszersóhoz, vagy cukorhoz használni). Egy lábasba öntjük a narancslevet, a citromlevet, a leszűrt, fűszeres teát, hozzáadjuk a mézet, a  vaníliát, és felforrósítjuk. Hozzáadjuk a rumot. Forrón, narancskarikával kínáljuk.

Tésztában sült, fügés sertéspástétom

$
0
0

Ennek a pástétomnak az elkészítése igényel némi rutint és türelmet – pontosabban a tésztás változata. Ha tésztaburok nélkül sütitek - amit jószívvel ajánlok, mert a töltelék a legfinomabb - akkor nagyon egyszerű. Előző nap kell elkészíteni ahhoz, hogy szépen lehessen szeletelni, ma  még pont meg tudjátok sütni holnapra. Húsz szelet lesz belőle, tehát nagyobb vendégségre is tökéletes.
Édes-csípős chutney, hagymalekvár, vagy savanyúság és mustár illik mellé. Én készítettem hozzá egy különleges mézes, mangós mustárt, de egyelőre még annyira ehetetlenül csípős, hogy várok még estig, hogy lágyul-e, ha igen, csak akkor teszem közre a receptjét. Este jön még két last minute lencsés recept, azokhoz még holnap is be lehet vásárolniJ
 
Tésztában sült, fügés sertéspástétom
Hozzávalók (15-20 szelethez)

Töltelék:
50 dkg darált sertéshús (zsírosabb rész)
40 dkg (4 szelet) karaj, apróra felkockázva
5 dkg pisztácia, vagy kesudió, durvára vágva
10 dkg aszalt füge, felkockázva
1 narancs reszelt héja
1 evőkanál só
bors
frissen reszelt szerecsendió
1 evőkanál arab fűszerkeverék (szegfűbors, római kömény, koriander)
1 tojás
0,5 dl tejszín
Tészta:
35 dkg liszt + szóráshoz
1 evőkanál só
0,5 dl tej
0,8 dl víz
10 dkg vaj
10 dkg mangalicazsír
1 tojás sárgája kenéshez

A töltelékhez egy keverőtálban összekeverjük a darált sertéshúst, az apróra (kb. 1x1cm) kockázott karajt, a durvára vágott magot, az aszalt fügét, a reszelt narancshéjat, a fűszereket, végül a tojást és a tejszínt. Ha van időnk, ezt több órára a hűtőbe is tehetjük pihentetni. A tésztához a robotgép keverőtáljába szórjuk a lisztet, a sót. Egy kis lábasban felmelegítjük a tejet és a vizet, és ebben felolvasztjuk a vajat és a zsírt. Kissé lehűtjük. A keveréket a liszthez öntjük, majd a géppel (vagy elektromos kézi keverővel) összedolgozzuk a tésztát. Bucit formázunk belőle. Előkészítjük a sütőformát: egy gyümölcskenyerek sütéséhez használt téglalap alakú forma a legjobb választás. Kissé kiolajozzuk, majd sütőpapírral alaposan kibéleljük a formát, a papírt is megkenjük zsiradékkal. A tészta 2/3 részéből téglalapot nyújtunk, és a nyújtófa segítségével a formába emeljük, majd szorosan elrendezzük. A túllogó részeket levágjuk. (a formába való átemelés igényel némi rutint és kézügyességet, kicsit meg tudjuk könnyíteni a dolgunkat, ha a azon a sütőpapíron nyújtjuk ki formára a tésztát, amellyel a formát ki is béleljük, így rögtön abban emeljük át. A tésztába töltjük a húsmasszát. A maradék 1/3 tésztából egy kicsit nagyobb téglalapot nyújtunk, mint amekkora a forma felülete. Ráhelyezzük a töltelékre, és a széleit alaposan, szorosan bedugdossuk, ezzel lezárjuk a tetejét. Megkenjük a tojás sárgájával. A tésztaburokba három kis “kéményt” gyártunk a következő módon: 4x4cm alufóliadarabokat vágunk, azokat félbehajtjuk, és egy fakanál nyelére tekerjük. Késsel kis nyílást vágunk a tésztán három helyen, majd a résen a fakanál nyél segítségével bedugjuk az alufólia hengert (majd kihúzzuk a nyelet, és megismételjük a többi nyíláson.) Ezeken tud távozni a gőz a töltelékből. Az egész formát letakarjuk alufóliával (a kis kémények maradjanak szabadon), és 180C fokos sütőben 1,5 óráig sütjük. Ekkor levesszük a fóliát, és további 30 percig sütjük, amíg megpirul. Teljesen hagyjuk kihűlni, majd hűtőbe tesszük. Másnap szépen szeletelhető.



 Rachel Khoo: My French Kitchen könyve alapján, de az arányokon és a fűszerezésen változtattam.

Lencse 2014.

$
0
0

Azoknak ajánlom az alábbi, ázsiai ihletésű lencsesalátát, akik idén a hagyományos lencsefőzelék, vagy lencseleves mellett szívesen kipróbálnak valami mást is. Esetleg azoknak, akik utolsó percre keresnek lencsés receptet, ez ugyanis  bár különleges – hamar elkészül és egyszerű.  A vöröslencse egyébként is nagyszerű alapanyag, mindig tartok itthon, egyetlen hátránya, hogy sajnos a főzés során elveszíti szép korall színét, és átvált kevésbé látványos és dekoratív okkersárgára. Ennél a salátánál az az egyetlen kihívás, hogy a lencse ne főjjön teljesen pürésre, ami kb. 2 percen múlik. Valamelyest mindenképpen fog, sajnos szinte lehetetlen teljesen egyben tartani a lencseszemeket, de ha odafigyelünk, el tudjuk kerülni, hogy teljesen szétessen. Szóval, ott kell állni mellette, és kb. a hetedik-kilencedik percnél nagyon résen kell lenni. 


Én a DM-ben kapható vöröslencsét használtam, de sok helyen lehet kapni. Friss koriander: Culinaris, Lumen zöldséges, Ági zöldséges (Tátra/Wallenberg sarok). Ezt a receptet egyik kedvenc női séfem, Tanja Grandits ihlette (csak nála ugyanez curry formában szerepel). Azok kedvéért, akik pedig mégis a hagyományos lencse mellett voksolnak, a saláta alatt található egy sütőben sült lencsefőzelék recept, azt a csodás cocotte-ban (vagy más, fedeles, sütőbe tehető edényben) kell készíteni, én már minden ilyesmit abban  főzni. Zseniális, mert egyáltalán nem kell ránézni sem + mivel kevés folyadékot kell hozzáadni, a lencse nem fő szét, és extra ízes lesz. Ahogy a leírásban is szerepel, ha esetleg elfelejtettétek előző este beáztatni, akkor főzzétek elő zubogó vízben a lencsét 15 percig, öntsétek le róla, és így kezdjétek a főzést.

A blogról még néhány régebbi lencsés recept:

Akinek megvan, a Főziskola Alapfok kötetemben szerepel klasszikus lencsefőzelék (háromféle módon: rántással, mustáros-tejfölös habarással, és önmagával sűrítve)

Főzelékes Ferinélés Fűszeres Eszternél is van jó lencse, ha még keresgéltek.


Köszönöm szépen, hogy 2014-ben is olvastatok, Boldog, egészségben és sikerekben gazdag Új Évet kívánok mindenkinek!

Csípős-édes vöröslencsesaláta mangóval
Hozzávalók (4 adag)

25 dkg vöröslencse, átöblítve
4 gerezd fokhagyma
fél fej hagyma
1 babérlevél, só
1 nagy lilahagyma, finomra aprítva
2 szárzeller, finomra aprítva
fél mangó, felkockázva
Öntet:
1,5 – 2 citrom leve
3 evőkanál szójaszósz
1,5 evőkanál nádcukor (vagy méz)
1 kis gerezd fokhagyma, lereszelve
3 cm friss gyömbér, reszelve
1 kávéskanál Tabasco, vagy más chiliszósz/csípős paprikakrém (vagy friss chili)
opcionális: 2 evőkanál szezámolaj

1 csokor friss koriander
1 csokor menta
10 dkg pirított mogyoró, vagy kesudió

A vöröslencsét dupla mennyiségű vízben feltesszük főzni. A vízhez adjuk az egész gerezd fokhagymákat (nem kell meghámozni), a fél hagymát, a babérlevelet, és sózzuk. Amikor elkezd forrni a víz, onnantól kezdve 7-9 percig főzzük. Puhuljon meg, de ne essen még szét teljesen pürésre. Azonnal leszűrjük, a hagymát. fokhagymát, babérlevelet eltávoltíjuk, majd szobahőmérsékletűre hűtjük. (Ebben a hidegben ez erkélyen kb. 5 perc). Miközben fő a lencse, elkészítjük az öntetet: egy keverőtálba tesszük a citromlevet (1,5 citrommal kezdjünk, mérettől és savanyúságtól függően adunk még hozzá többet, ha szükséges.) Hozzáadjuk a szójaszószt, a nádcukrot, reszelt fokhagymát és gyömbért (ha van: szezámolajat) és a chilit. A langyos lencséhez keverjük. Hozzáadjuk a lilahagymát, a szárzellert és a mangót, átforgatjuk. (Eddig korábban is el lehet készíteni, kimondottan jót tesz az ízeknek, ha áll egy kicsit hűtőben). Tálalás előtt hozzákeverjük a koriandert, mentát (ha nincs, snidling, petrezselyem helyettesítheti), végül megszórjuk a pirított mogyoróval, vagy kesuval.

Sütőben sült lencsefőzelék narancsos-mustáros sonkával
Hozzávalók ( 4-6 adag)

1 kg lencse, beáztatva
2 babérlevél
1 sárgarépa, meghámozva
1 szárzeller
4 gerezd fokhagyma
1 hagyma
só, bors
1 darab füstölt sonka (50-70 dkg)
4 szem szegfűszeg
1 evőkanál dijoni mustár
2 evőkanál almaecet
1 citrom leve
3 dkg nádcukor
A sonka mázához:
3 evőkanál narancslekvár
2 gerezd fokhagyma, reszelve
2 evőkanál dijoni mustár
1 narancs héja és leve
5 dkg nádcukor

A sütőt előmelegítjük 150C fokra. A beáztatott lencséről másnap leöntjük a vizet, friss vizet öntünk rá, annyit, hogy éppen ellepje. (Ha az áztatás esetleg elmaradt, zubogó vízben forralni kell a lencsét 15 percig, azt leszűrjük, és akkor jöhet rá a friss víz). Egy nagy, öntöttvas lábasban érdemes készíteni, amit be lehet tenni a sütőbe. A lencséhez tesszük a babérlevelet, az egész sárgarépát, a szárzellert, a fokhagymagerezdeket, a hagymát, sózzuk, borsozzuk. A füstölt sonkát megtűzdeljük a szegfűszeggel, és a lencsére ültetjük. A lábast fedővel együtt a sütőbe tesszük, és kb. 70 percig sütjük-pároljuk a lencsét és a sonkát.Amikor megpuhult, kiemeljük belőle a sonkát, és megkenjük a narancsos mázzal. Ehhez összekeverjük a narancslekvárt a fokhagymával, a mustárral, a narancs reszelt héjával és levével, valamint a nádcukorral. A sütőt a legmagasabb, vagy grillfokozatra kapcsoljuk, és a sonkát egy alufóliával bélelt tepsiben betesszük. Kb. 15 percig sütjük, amíg a máz rákaramellizálódik. Szeletelés előtt 15 percig pihentetjük. Közben befejezzük a lencsefőzeléket. A babérlevelet, a répát és a zellert eltávolítjuk. A lencse 1/3-át egy szűrőkanállal kivesszük, majd egy kevés főzőlével és a mustárral simára pürésítjük. Visszakeverjük a lencse másik részébe, ezzel sűrítjük. Ecettel, citromlével és nádcukorral ízesítjük. (A lencse maga olyan finom lesz, hogy a mustáros pürésítés el is hagyható. Azzal együtt viszont főzelékesebb jellegű).


BREAKING: Itt a Meyer citrom!

$
0
0

Visszanéztem a blogot és a Facebook oldalt, néhány éve minden januárban, szinte pontosan hétre ugyanilyenkor kitettem a figyelmeztetést: megjelent a Meyer citrom.


Januártól kb. február végéig kerül be a zöldségesekhez, és eddig egyetlen olyan helyet láttam, ahol tudták, hogy mi ez, és ki is írták, a többség nincs vele tisztában, hogy milyen “celebcitromot” árulnak, amikor ilyen szállítmány érkezik.

Biztos ti is találkoztatok már vele, vagy véletlenül vettetek – teljesen egyértelműen megkülönböztethető a sima citromtól.Én rajongok érte, úgyhogy amikor látok, több kilót veszek, amíg szezonja van és folyamatosan kapható, de néha kis tasakokban el is teszem a kifacsart levét a mélyhűtőbe.

Miről lehet megismerni?

- Formája általában kisségömbölyűbb, a héja vékonyabbés simább, amikor érett, akkor a színe narancssárgába hajlik, inkább egy éretlenebb narancsra hasonlít.

- Legárulkodóbb az illata, ami karakteres, édeskés, mandarinos, fűszeres. Néha határozottan kakukkfüves jellegű.

- Az íze sokkal édesebb, lágyabb és igen lédús, gyakran sok a magja.

Szóval, ő a Meyer citrom, amit a nemzetközi gasztronómia nagyrabecsül, és igen különleges lesz tőle minden citromos fogás.

Érdemes sasolni, piacon, szupermarketekben is elő szokott fordulni és kisebb zöldségeseknél is. Én legutóbb a Csanády utcai zöldségesnél (Hollán E./Pannónia u. Között) vettem egy nagy adagot, náluk tavaly is szinte végig ilyen volt. A Facebook-on általában referáltok, hogy hol másutt láttok még, úgyhogy érdemes azt is figyelemmel kísérni.



Néhány kedvenc receptem:



Food Stylist verseny - az eredmények

$
0
0
2015. február 22-én sor került az Electrolux - Chili&Vanília által közösen meghirdetett Food Stylist verseny döntőjére. Nagyon szépen köszönjük a rengeteg munkát, összesen 57 pályázat érkezett be. A döntőre a zsüri szavazatai alapján a nyolc legjobbat hívtuk meg, hogy a döntőben személyesen készítsenek el egy kompozíciót.

A zsüri: Csapody Balázs, a Kistücsök étterem tulajdononsa, Medveczki Erika, az Electrolux marketing igazgatója, Büchler András, a Libri Kiadó PR vezetője és Nagy Balázs, fotós, aki egyébként a helyszínen az ételfotókat is készítette.



Feladat: mandulás csók

A témáról előre tájékoztattuk a pályázókat, így előre tudtak készülni mind koncepcióval mind kellékekkel.

Nagyon szépen köszönjük mindenki munkáját! Íme a művek:

I. helyezett: Matók Zsuzsi


II. helyezett: Száva Zsuzsi


III. helyezett: Polgár Odett (igen, a csodás énekesnő!:)


Különdíjas: Filep Kata


További művek (sorrend nélkül):

Bíró Csilla és Vulmann Péter


Hegedűs Boglárka:




Tóth Viki:


Az összes döntőssel:



Még egyszer nagyon sok szeretettel gratulálok a nyertesnek, Matók Zsuzsinak, aki az Electrolux Assistent konyhai robotgépet is hazavihette az Electrolux felajánlásában.


Borvacsora Bock Józseffel a Marriott Peppers! étteremben

$
0
0

Egy csodásnak ígérkező borvacsorára hívunk benneteket sok szeretettel Bock József borásszalés a Marriott Budapest Hotel Peppers! éttermével.

Borvacsora Bock Józseffel


Időpont: 2015. február 18., szerda este  19 órakor


Különleges Bock borok, pl. Cabernet Franc Válogatás 2007-es, 2008-as, 2009-es, 2011-es évjáratai a híres Fekete-hegy dűlőről - a borok mellé pedig nagyszerű vadételek!


Menü

Vegyes ízelítő
Vadpástérom naracsos vörös áfonyával
Bresaola sonka Parmezán chips-szel, madársalátával
***
Tárkonyos szarvasraguleves
***
Rostos sült libamáj pácolt aszalt szilvával vajas brióssal 
***
Szarvasbélszín és marha steak variáció
erdei fűszerekekkel érlelt szarvasbélszín vörösboros gombamártással, marha steak peppers! borsmártással, chilis polentával, bébizöldségekkel

Sötét csokoládémeglepetés
mandulás csokoládé ganache, mogyorós trüffel torta, csokoládékrém
***
Feketekávé vagy tea


Zene: MITRIO Band tánczenekar

Az est háziasszonya: Mautner Zsófia

Ár: 19 900 / fő

Asztalfoglalás a peppers! Grillben
Budapest Marriott Hotel, 1052 Budapest Apáczai Csere János utca 4
Tel.: +36 1 737 7377 Fax: +36 1 486 5005 E-mail: reservations@peppers.hu     
          

Labneh - házi krémsajt

$
0
0

Lefogadom, hogy a többségben az a kérdés merül fel elsőként, hogy minek “pazaroljon” az ember fél kiló jófajta joghurtot arra, hogy aztán abból tizenöt deka még jobb joghurt keletkezzen. Ahogy abban is bizonyos vagyok, hogy az első kísérlet mindenkit meggyőz majd arról, hogy ez a világ egyik legjobb találmánya. A labneh a levantei konyha egyik jellegzetes fogása (ez a terület földrajzilag ma Szíriát, Libanont, Izraelt, Palesztinát és Jordániát foglalja magába), de hasonló technológiával készített krémsajtot fogyasztanak Törökországban, Egyiptomban, vagy Indiában is. Valójában egy lecsepegtetett, sűrű, krémes joghurtról beszélünk – a törökök simán török, a görögök görög joghurtnak neveznék - , amelyet többnyire friss kenyérrel/ pitával és olívaolajjal kínálnak, általában a mezze (sok apró, közösen elfogyasztott előétel) részeként.


A lehetőleg jó minőségű joghurtot egy muszlinnal, vagy tiszta pelenkával bélelt szűrőben 24 óra alatt egyszerűen lecsepegtetjük, vagyis megszabadítjuk a savótól. A végeredmény a világ legsűrűbb, legkrémesebb házi krémsajtja. Natúr, hófehéren így néz ki:



Nagy a kísértés, hogy az ember még belekeverjen ezt meg azt, engem is elkapott a hév, hogy körözött ízű labhneh-t készítsek, jó is lett. Az igazság azonba az, hogy a maga minimális, krémes valójában a leglenyűgözőbb, úgy, natúr érdemes először kipróbálni, aztán lehet variálni. Például fűszerekkel, vagy akár édesre: a kész krémet mézzel, vaníliával keverjük ki – almás pitén, morzsasütiken világbajnok.

Házi, pirospaprikás krémsajt (labneh)
Hozzávalók (2-4 adag)

50 dkg jó minőségű joghurt
1 evőkanál pirospaprika
1 kávéskanál őrölt római kömény
Tálaláskor:
Finomra aprított lilahagyma
Finomra aprított snidling
Pirított köménymag

Előkészítünk egy tálat, ráhelyezünk egy sima szűrőt. A szűrőt kibéleljünk egy tiszta pelenkával, muszlinkendővel, vagy bármilyen más tiszta anyaggal, akár konyharuhával. Beleöntjük a joghurtot, amelyet előtte kikevertünk a pirospaprikával, római köménnyel, sóval, borssal. Egy fakanalat, vagy evőpálcikát keresztbe helyezünk egy tálon, vagy kancsón, majd erre rákötjük az anyag négy csücskét – úgy nézzen ki, mint egy kisebb batyu. Azonnal fogjuk látni, ahogy elkezd belőle kicsöpögni a vizes savó. Hűtőbe (vagy hűvösebb időben ablakpárkányra) állítjuk, és legalább 24 óráig csepegni hagyjuk. Ha tovább hagyjuk így, akkor egyre szilárdabb lesz az állaga. 72 óra után például helyes kis gombócokat tudunk belőle formázni, utóbbi csattos üvegben, olívaolajjal felöntve egy hétig is eláll. Fél kiló 24 órán csepegtetett joghurtból 15 dkg labneh lesz. Tálaláskor jó minőségű olívaolajat locsolunk rá, majd megszórhatjuk finomra aprított hagymával, snidlinggel.



Fűszeres rizs füstölt pisztránggal és buggyantott tojással

$
0
0

Amikor rizst főzök, mindig többet készítek, mint amennyire szükség lesz, a maradékból ugyanis másnap a legnagyszerűbb, ötperces gyorsételeket lehet elkészíteni. Amúgyis nagy rizsrajongó vagyok, sütve is nagyon szeretem, tojással, szójaszósszal, zöldségekkel. 

Az alábbi változat az aktuális kedvencem, a jó hír pedig, hogy ehhet is kimondottan a másnapos, kissé összeállt főtt rizs az ideális. Igazi fehérjebomba, talán még az edzők is jóváhagynák, bár akkor a vajat nyilván azonnal olívaolajra kellene cserélni. Én leginkább az íze miatt készítem gyakran, a füstölt pisztráng és a csípős curry csodát tesznek ezzel az egyszerű étellel. Minél jobb minőségű a currykeverék, annál finomabb lesz a végeredmény! Régebbi Jamie és Nigella könyvekben is lehetett találkozni ezzel a fura nevű fogással – a kedgeree (kedzsöri) egyfajta indiai-brit ötvözet. 


Hagyományosan főtt rizsből, füstölt halból (eredetileg bó), petrezselyemből, főtt tojásból áll, amelyet curryporral, vajjal, néha tejszínnel készítenek, alkalmanként mazsola is kerülhet bele, de zöldségek, pl. zöldborsó hozzáadása is gyakori. Az étel Indiából származik, ahol hasonló fűszerezésű babos, illetve lencsés rizsként kezdte a pályafutását, khichri néven a 14. században. Angliába a brit gyarmatosítók hozták magukkal, akik kiadós reggeli fogásként vezették be.

A buggyantott tojás talán túlzásnak tűnhet, mivel keménytojás alapjáraton is van benne, de annyira jó, amikor a fűszeres ételbe még a lágy tojássárgája is belekeveredik.

Fűszeres rizs füstölt pisztránggal és buggyantott tojással (kedgeree)
Hozzávalók (2-4 adag)

5 dkg vaj
4 szál újhagyma, vékonyra karikázva
1 szárzeller, vékonyra szeletelve
1 evőkanál csípős currypor
1 teáskanál őrölt kurkuma
20 dkg rizs, megfőzve
15 dkg füstölt pisztráng, apró darabokra szedve
4 kemény tojás, cikkekre szeletelve
1 kávéskanál chilipehely
só, bors
Tetejére: buggyantott tojás

Egy nagy serpenyőben felolvasztjuk a vajat. Hozzáadjuk a felkarikázott újhagymát és a szárzellert, majd üvegesre dinszteljük. Rászórjuk a curryport és a kurkumát, elkeverjük, néhány percig pirítjuk. A serpenyőbe tesszük a főtt rizst, és elkeverjük, hogy a fűszeres hagyma egyenletesen befedje. Sózzuk, borsozzuk, de óvatosan, mert a pisztráng is ad még hozzá sósságot. A füstölt pisztrángot villával darabokra szedjük, és a rizsbe keverjük, ugyanezt tesszük a keménytojások felével. A másik felét a tetején tálaljuk, hogy ne törjön, Ha még extra buggyantott tojást is teszünk rá, akkor csendesen gyöngyöző vízbe ütjük egyenként a tojásokat és 3 percig főzzük, hogy a közepe folyós maradjon.  Adhatunk hozzá rizsecettel savanyított szárzellert.


Ceviche bárt Budapestre! – Pödör Black Table vacsora

$
0
0


A ceviche (szevicse) a világ egyik legfinomabb étele. A citrusos, chilis pácolt hal igazi ízbomba, eddig is rajongtam érte. A perui, illetve latin-amerikai konyha térhódításával egyre inkább a nemzetközi gasztronómiába is bevonult, jelenleg világszerte az egyik legdivatosabb fogás. Hat alapeleme a következő: falatokra vágott friss, nyers hal (vagy más tenger gyümölcse), citrus (citrom, zöldcitrom, narancs, grapefruit, vagy ezek keveréke), só, hagyma, chilizöldfűszer (leggyakrabban koriander.)Ezt a hűsítő, tüzes-jeges fogást általában jéghideg sörrel kísérik, de állítólag másnaposság ellen/után is kiváló – kiváltképp az összegyűlt csípős-savanyú pác, amelyet tigristejnek (leche de tigre) neveznek. Hagyományos változatát Aida, az Így főzünk mi interjúkötet perui szakácsnője tanította nekem, rengetegszer készítem. A hétvégén viszont olyan – Michelin-csillagos cevichét volt alkalmam kóstolni Robert Ortiz, a londoni Lima étterem séfjének interpretációjában, hogy azon nyomban arra gondoltam, ha nyílna Budapesten egy ceviche-bár, ott biztosan törzsvendég lennék.

Robert Ortiz perui séf a Pödör olaj meghívására érkezett Budapestre, hogy egy lenyűgöző vacsorát adjon. A perui konyha a világ legkreatívabb konyhái közé tartozik, legjobb szakácsai világviszonylatban is a gasztronómia csúcsát képviselik – Gastón Acurio, Virgilio Martinez a legismertebb nevek. Utóbbbi limai Central éttermét tavaly a világ 15. legjobb éttermének szavazták meg. Londoni testvéréttermét Lima néven 2012-ben nyitották meg, hamarosan Michelin-csillagot kapott, és folyamatosan teltházon fut, néhány hete nyitották meg második, lazább bisztrójukat a Covent Gardenben (Lima Floral).

Robert Ortiz a Pödör Olajáltal kezdeményezett és fémjelzett „Black Table” gourmet vacsorakeretében nyűgözött le bennünket a budapesti Four Seasons Hotelben. A perui konyhára nem véletlenül esett a meghívók választása: egyrészt sajnos nemigen találkozhatunk vele Budapesten, másrészt remekül párosítható az egészséges és különleges olajokkal és ecetekkel. Szerintem telitalálat páros volt, alig várom a következőt.

Robert Ortiz (Lima, London) és Leonardo Di Clemente (Four Seasons, Budapest), az este két nagyszerű séfje:



Ennek a  cevichének az ízéről még most is álmodom:

Tengeri Keszeg Ceviche, Tigristej, Hagyma, Canchita Kukorica
Pödör Málna Balzsamecet
Pántlika Pinot Gris, 2014



A pachamanca egy hagyományos perui fogás, főleg ünnepeken készítik, mert nagyon munkaigényes, de sok embert jóllakat. A földbe mély gödröt ásnak, körberakják felforrósított terméskővel, majd piscóval (perui törkölypálinkával) és fűszerekkel pácolt húsokkal töltik meg: birkával, marhával, sertéssel, csirkével, nyúllal, végül tengerimalaccal. Levelekkel borítják be, és hosszú órákon át sütik

Íme Robert Ortiz újragondolt változata:

Marha Pachamanca, Cuzco-i Kukorica Parfé, Friss Sajt, Quinoa
Pödör Sör Balzsamecet
Pántlika Cabernet Sauvignon, 2011



Fantasztikus elődesszert, igazi frissítő:

Gyümölcsös és Zöldséges Minestrone Pisco Sour Szorbéval
Pödör Sárgabarackmag olaj


Köszönjük szépen a remek estét.


Köszönet a ruhámért a Maison Marquise-nak, különlegessége, hogy tervezője Tóth Bori az anyagot is maga tervezte. Új kollekciójukban nagyobb méretek is kaphatóak lesznek!


Végül, ha valaki netán kipróbálná, Robert megosztotta a cevichéje receptjét:

Ceviche - Citrusos pácolt hal, tigristej
Robert Ortiz receptje, Lima étterem/ London

Hozzávalók (4 adaghoz)

„Tigristej” (a pác alapja)
1 fehérhagyma, finomra aprítva
1 szárzeller, finomra aprítva
1 gerezd fokhagyma, összenyomva
1 cm friss gyömbér, lereszelve
1 dl jeges víz

30 dkg fehér húsú hal, pl. tengeri keszeg, tőkehal, felkockázva
1/2 csokor koriander
1 friss chili paprika, kimagozva, durvára aprítva
1 dl zöldcitromlé
3 teáskanál Pödör Málna balzsamecet
Tálaláshoz: avokádókrém, zsázsa, zöldségchips, hagymachips

ELKÉSZÍTÉS
Keverjük össze a hagymát, a zellert, a fokhagymát és a gyömbért a vízzel, amíg opálos, tejszínű árnyalata lesz, és kissé krémszerű állaga lesz. Adjuk hozzá a felkockázott  halat és keverjük tovább addig, amíg homogénné nem válik. Hagyjuk állni a hűtőben legalább fél óráig.Vágjuk fel vagy tépjük kis darabokra a koriandert, durván szeleteljük fel a chilit, majd adjuk hozzá az összekevert hagymás-vizes alaphoz, és egy merőkanál hátuljával nyomjuk bele óvatosan, úgy, hogy a koriander és a chili lehetőleg maradjon a pác felszínén, hogy az alap, vagyis a „ tigristej” ne veszítse el fehér színét. Hagyjuk állni még fél óráig, majd finoman szűrjük át egy szűrőn. Adjuk hozzá a zöldcitrom-levet, majd hagyjuk állni a hűtőben. Marináljuk a halat a zöldcitromos keverékben. Rakjuk egy tálba és díszítsük zsázsával és Pödör málnaecetben marinált, majd sütőben 100C fokon, 40 percig szárított lilahagyma chips-szel.


Ceviche - alaprecept

$
0
0

Számos nagyszerű fogást kóstolok itthon és világszerte, mégis viszonylag ritkán ér annyira intenzív, feledhetetlen ízélmény, hogy még napokig utána is eszembe jut. Robert Ortiz cevichéje ilyen volt. 

Kétségkívül az elmúlt időszak egyik legintenzívebb gasztronómiai emléke, még napokkal a Pödör Black Table vacsora után sem tompult. Olyannyira, hogy hirtelenjében készítettem is egyet – persze messze nem lett olyan kifinomult ízű, mit a londoni Lima séfjének fogása.


A ceviche Peru egyik nemzeti étele, de Latin-Amerika más országaiban is óriási népszerűségnek örvend. Az utóbbi években a nemzetközi gasztronómia is felkapta, nemcsak azért, mert izgalmas és változatos, hanem azért is, mert könnyű, frissítő és mondhatni, nullkalóriás étel. A nyers halat citromlében pácoljuk, ami a húst „megmarja”, vagyis tulajdonképpen elkezdi megfőzni, a hal elveszíti nyerseségét.

Az alábbi az alaprecept, amit most csak azzal egészítettem ki, hogy adtam hozzá avokádókrémet (ahogy a vacsorán is volt), illetve édesburgonyachipszet (210C fokon, légkeveréses sütőben 6-8 perc alatt elkészül).

Ceviche - alaprecept
Hozzávalók (4–6 adag)

30 dkg harcsafilé, falatnyi darabokra kockázva
2 lilahagyma, vékonyra szeletelve, hideg vízbe áztatva
1 szárzeller, apróra kockázva
fél piros kaliforniai paprika, apróra kockázva
6 citrom leve
1 gerezd fokhagyma, reszelve
1 chilipaprika, kimagozva, finomra aprítva
só, bors

Előkészítjük az összes hozzávalót: a harcsafilét falatnyi darabokra vágjuk, félretesszük. A felszeletelt lilahagymát hideg vízbe áztatjuk. Fél cm-es kockákra vágjuk a szárzellert és a kaliforniai paprikát. Kifacsarjuk a citromot. Közvetlenül tálalás előtt összekeverjük a hozzávalókat, és öt percig állni hagyjuk. Mély tálkákban tálaljuk, a levével együtt. Zöldcitrommal, sóval kikevert avokádókrémmel és édesburgonyachipsszel tálaljuk.


Sárgarépás tarte tatin

$
0
0

Megjelent a Nők Lapja Konyha márciusi száma, amelybe ezúttal húsmentes ételek recepjét adtam. Brokkolis-gorgonzolás kenyérsaláta, sült karfiol diós sült paprikakrémmel, gombabolognai többek között. Mindet imádtam főzni, és imádtuk fotózni is. A fotós és stylist Milutinovits Panka volt.

Kedvencünk ez a sárgarépás tarte tatin lett - vaj, méz, kakukkfű, amely összeolvad a répával és a sülés során enyhén karamellizálódik - csodás ízek! Hagyományosabb ízek kedvelőinek vaníliás joghurttal (mascarpone túl nehéz hozzá), haladóknak feta-, vagy kecskesajthabbal. Próbáljátok ki, akár majd húsvéti desszertként is be lehet vetni.



Sárgarépás tarte tatin
(Hozzávalók (4 szelet)

4 dkg vaj
5 dkg méz
50 dkg zsenge sárgarépa (kb. 6 darab)
1 ág friss kakukkfű
1 csomag leveles tészta
15 dkg sűrű joghurt
1 evőkanál méz
fél rúd vanília
1 evőkanál citromlé


A sütőt előmelegítjük 180C fokra. Egy kb. 22 cm átmérőjű serpenyőben felolvasztjuk a vajat és a mézet. A sárgarépát meghámozzuk, és kb. fél cm vastag, hosszúkás ferde karikákat szeletelünk belőle. A felolvadt mézes vajhoz adjuk, beletesszük a lemorzsolt kakukkfüvet és egy csipet sót, majd kb. 10 percig pároljuk, amíg kissé elfő a sárgarépa által engedett folyadék. Lehetőség szerint olyan serpenyőt használjunk, amelyet be lehet tenni a sütőbe. Ha nem ilyen, akkor a vajas-mézes sárgarépát áttesszük egy 22 cm átmérőjű hőálló formába (vagy jénaiba). A leveles tésztából egy korongot szúrunk ki amely legyen kb. 2 centivel nagyobb, mint a serpenyő átmérője (ezt egy nagyobb tortaforma karimájával a legegyszerűbb megtenni). A mézes sárgarépára borítjuk a leveles tésztát, szélét a répa alá nyomkodjuk. A tetejét kissé megszurkáljuk. 20 percig sütjük, ekkor felvesszük a sütő hőfokát 200C fokra, és további 10 percig sütjük, amíg a tészta megpirul. Amikor langyosra hűlt, fejjel lefelé egy tálra borítjuk. A joghurtot kikeverjük a  mézzel, citromlével, vaníliával, ezzel kínáljuk. Bevállalósok adhatnak mellé sós – pl. fetával, vagy kecskesajttal kikevert joghurtot is.

Hogyan vásároljunk húsvéti sonkát?

$
0
0

Fotó: Nagy Balázs

Aktualitása miatt az archívumból hozom a húsvéti sonkaguide-ot - melyik részt érdemes választani, hogyan főzzük, és hasonló húsbavágó húsvéti kérdések:

http://chiliesvanilia.blogspot.hu/2012/04/sonka-gyorstalpalo.html

Három gyors tipp a hétvégi beszerzésekhez, a sonka mellé:

- A Sarki Fűszeresnél a Steltz-féle parasztsonkák mellett eredetvédett hajdúsági torma (olyan, ami a piacokra nem is kerül!), illetve ebből készített házi ecetes torma.

- Kaldeneker Gyurinál zöldségchutneyk, tormás almalekvár, paprikalekvár, húsvéti akció.

- Buono! - Giuseppe barátomnál fantasztikus, Olaszországból érkezett mozzarella, burrata, ricotta, mortadella és hasonlók!





Lisztmentes, kókuszos répatorta

$
0
0

Az ember azt gondolná, hogy a répatortáról már nincs mit mondani. És ez így is van. Ez a klasszikus amerikai sütemény az évek során annyira hétköznapivá vált, hogy gyakorlatilag nincs kávézó, ahol ne lehetne kapni, és nincs háziasszony, aki ne sütött még volna. Elronthatatlan, kezdőknek is tökéletes, és bár a különböző receptek között vannak eltérések, szinte mind jó végeredményhez vezet, mivel a sárgarépának és a zsiradéknak (általában olaj) köszönhetően mindig szaftos lesz. Igaz, ettem már száraz, íztelen répatortát, de szerintem ezt elrontani tényleg művészet. Répatortát csak olyankor szoktam sütni, amikor nincs jobb ötletem. Ritkán.

Az alábbi változat azonban egészen más dimenzióba helyezi a fogalmat. 

Egy modern perzsa konyháról szóló csodás könyvben bukkantam a receptre, amit aztán tovább alakítgattam. Egy gramm liszt sincs benne, a magok – mandula, mogyoró, kókusz – adják az alapját. Ettől olyan keleties hatása van, amire ráerősítenek a fűszerek és a narancsvirágvíz. Utóbbi rétegműfaj, de szerintem fantasztikus benne, párszáz forintért lehet kapni fűszer- és delikáteszüzletekben. Cukor helyett nyírfacukrot használtam, és az olvasztott vajat akár le lehetne cserélni pl. olivaolajra (vagy jóval drágább mandula-, vagy mogyoróolajra), így “mindenmentes” is tud lenni.

A tetejére vaníliás mascarponét és pirított kókuszforgácsot tettem, de minden nélkül is megállja a helyét. Akár 3-4 napig is eláll, és extra szaftos, szóval, már akár csütörtökön, pénteken meg lehet sütni húsvétra.

Lisztmentes, kókuszos répatorta
Hozzávalók (10-12 szelet)

3 egész tojás
20 dkg nyírfacukor
1 kávéskanál só
20 dkg darált mandula
10 dkg kókuszreszelék
15 dkg törökmogyoró, durvára vágva
15 dkg vaj, felovasztva
1 kávéskanál őrölt fahéj
1 kávéskanál őrölt kardamom
2 evőkanál narancsvirágvíz
20 dkg sárgarépa (kettő kisebb répa), lereszelve

A sütőt előmelegítjük 160C fokra. Egy nagy tálban elektromos kézikeverővel habosra keverjük a három tojást a nyírfacukorral és egy csipet sóval. Hozzáadjuk a darált mandulát, kókuszreszeléket és a durvára vágot mogyorót. (Más magokkal, pl. dióval, pisztáciával is készíthetjük). Hozzáadjuk az olvasztott vajat, a fahéjat, kardamomot, narancsvirágvizet és a reszelt sárgarépát (amelyet a reszelő nagy lyukán reszeltünk). Egy 23 cm-es kapcsos tortaformát kibélelünk sütőpapírral, és beleöntjük a masszát. Kivajazni nem szükséges, mert a magok olajtartalma miatt szépen elválik majd a torta a formától. 50-60 percig, tűpróbáig sütjük. Félidőben, amikor a teteje elkezd pirulni, érdemes alufóliával letakarni. Teljesen hagyjuk kihűlni, érdemes előző nap elkészíteni, akkor lehet a legszebben szeletelni. Napokig eláll. Mellé vaníliafagylaltot, esetleg joghurtttal, vaníliával, és kevés narancsvirágvízzel kikevert mascarponét kínálhatunk.


Alább pedig, szokásos módon, kissé utolsó percben, de sok szeretettel összegyűjtöttem néhány húsvéti receptet, útmutatót, csemegézzetek belőle bátran! 

Sonka:

Torma

Kalács



Tojás








Édesem - új családi cukrászda Budán

$
0
0


Akik többé-kevésbé követik a gasztroblogokat, az elmúlt években nagy valószínűséggel találkoztak Márk Szonja desszertes blogjával, az Édesem-mel. Nagyszerű, házias receptek, ízléses fotók. Szonja is pályaváltó, ő bölcsész-újságíróból lett hivatásos cukrásszá, és most már cukrászdatulajdonossá. 

Szívből gratulálok neki és férjének, családjának, hogy végre beteljesedett az álmuk, és a Millenáris mellett, a Kis Rókus utcában megnyitották hangulatos, apró cukrászdájukat. Azt mondták, minden szempontból most jött el ennek az ideje, és jó is, hogy nem korábban történt. Szonja “kortárs-háziasnak” nevezi a cukrászdát, ez, ahogy látom, desszertkínálatban leginkább azt jelenti, hogy főleg a klasszikus amerikai sütemények vannak túlnyomó többségben – cheesecake, brownie, citrompite (csattos üvegben), cupcake - ezen kívül azonban bármi előfordulhat a naponta változó választékban – gluténmentes, vegán, pohárdesszertek – amihez Szonjának éppen kedve van. A hangulat csodás, családias, olyan érzése van az embernek, mintha valakinek a konyhájában traccsolna. Közben még ezt is megkóstolja, azt is kipróbálja, na jó, még egy kávé is legyen. Minden, amit kóstoltunk, remek volt, és éppen olyan, amilyennek a nagykönyvben meg van írva. 


Panna cotta rózsás málnaszósszal –tökéletes, pont olyan, amilyennek lennie kell. Panna cotta állaga lágy, krémes, rózsa arány elegáns.



A hűtőpultban “citromos pite”, amiben a tészta csak egy ropogós, omlós, vajas morzsa a csattos üveg alján, rajta egy abbahagyhatatlan citromkrém, végül némi tojásfehérjehab, karamellizált csúcsokkal.



Szonja műhelye, konyhája az üzletben található, nagyon jó érzés és látvány, hogy a desszertek gyakorlatilag azonnal a sütőből kerülnek a pultra. A falon a Dobos szakácskönyv lapjai, régi receptekkel, formarajzokkal.



 Cuki design, mindenben rengeteg szív és kedvesség. A tányérok Hitka Viktória művei. Egy szelet tökéletes cheesecake volt rajta.


Az Édesem kutya- és gyerekbarát, ezt ottlétünk alatt is tapasztaltuk. Ő itt például Fűszeres Eszter kislánya, Záli, aki éppen egy sós karamellás brownie-t falatoz.


Még a hangulatról, kínálatról, sztoriról például a Házisáfrány blogon.

Menjetek, kóstoljátok, szeressétek, vigyétek a jóhírüket!

PS. Szonja férje, Rafi szuper kávét főz, úgyhogy az is rendben van.


Kis Rókus – Tizedes u. sarok
Nyitvatartás: Szerda- Vasárnap, 9-18.00 óráig

(de a héten kivételesen csak csütörtökön nyitnak)

Április 8. - Nemzetközi Roma Nap

$
0
0

Ma, a roma kultúra világnapján Budapesten rengeteg izgalmas rendezvényre kerül sor, csatlakozzatok valamelyikhez, amelyik a legjobban érdekel benneteket!

Roma divatbemutató, utcai akciók, koncertek, rövidfilmek, és a cigány konyha legfinomabb fogásait is meg lehet kóstolni.

Minden részletes információ és program megtalálható az esemény facebook oldalán, vagy a Roma Sajtóközpont honlapján.

Tényleg tobzódni lehet a jobbnál jobb programok között, én két kedvencet emelnék ki, amelyeken magam is résztveszek:

Romani Design divatbemutató - 15. 30 órakor az Akvárium teraszán


A kifutón ismert színészek mutatják be Varga Erika tradicionális roma motívumok ihlette divatkollekcióját. 

Modelljeik lesznek többek között: Farkas Franciska, Gryllus Dorka, Kiss Diána Magdolna, Láng Annamária, Ónodi Eszter, Pető Kata, Szabó Vera, illetve az Örkény színház színészei: Bíró Kriszta, Für Anikó, Hámori Gabriella, Kerekes Éva, és Csuja Imre is! 

A mai napon természetesen fontos szerephez jut a csodás cigány konyha is, több étteremben is lehetőség nyílik a kóstolására, például ezeken a helyeken.

Én a kedvenc bisztrómban és törzshelyemen, a Két Szerecsenben fogok kóstolni, ahol annyira menők, hogy nem csak a mai napon, hanem egész héten roma ételek vannak a heti ajánlatba. Az étlap elég komoly, itt látjátok az ételeket. A recepteket a Romani Gastro bloggerinái, adták.

A cigány konyha rejtelmeibe az elmúlt hónapokba fantasztikus emberek avattak be az elmúlt hónapokban egy nagyszerű projekt keretében, erről részletes beszámoló jön!




Tavaszi zöldfűszermártás (Grüne Sosse 2015.)

$
0
0

A frankfurti zöldfűszermártással, vagyis a Grüne Sosse-val akkor ismerkedtünk meg, amikor a családom egy része Németországban élt. Frankfurtban ez az egyik helyi specialitás, de egész Németországban nagy hagyománnyal bír a fogyasztása. Arról is híres, hogy a frankfurti születésű Goethe egyik kedvenc étele volt. A teljes történetéről, még anno, 2007-ben (te jó ég, de rég volt!) írtam átfogóbban.


Az autentikusfrankfurti mindighét féle friss fűszernövényt tartalmaz, klasszikusan a következőket: petrezselyem,turbolya, snidling, kis vérfű, borágó, zsázsa, sóska. Kapor és tárkony semmi esetre sem! (Frankfurt nix Dill). A mártás szezonja hagyományosan zöld-csütörtökön (nagy-csütörtökön) kezdődik, Frankfurtban pedig tavasztól a piacokon hatalmas kész csokrokban árulják a hét zöldfűszert.  A mártás valójában egy tartármártás rengeteg zöldfűszerrel és egyéb hozzávalókkal. Levesben főtt húsok, párolt, vagy grillezett halak, kemény tojás, vagy újkrumpli mellé tálalják. Az állaga inkább rusztikus, darabos, és kimondottan tiltott a zöldfűszerek gépben való aprítása, mert úgy más lesz a végeredmény. Emiatt az előkészítése picit időigényesebb, de megéri, mi nagyon szeretjük.

Idén húsvétkor is tervbe vettem, el is készítettem, végül azonban a hagyományostól eltérő, “megszentségtelenített” módon – botmixerrel, kaporral és tárkonnyal. Az eljárás így sokkal gyorsabb, ebben a formában is zseniális, viszont kb. 5 perc alatt elkészül. Sonkához adtam, a maradék pedig buggyantott tojás köré került, amit megszórtam pici dukkah fűszerkeverékkel (mogyoró, szezámmag, koriander, római kömény), mellette pinkre savanyított apró retek, és házi medvehagymaolaj.  Most már tényleg van mindenféle zöldfűszer a piacon is, én kaprot, petrezselymet, snidlinget, tárkonyt, medvehagymát használtam most.


Tavaszi zöldfűszermártás
Hozzávalók ( kb. 7 dl mártáshoz, ez 8-10 adag ételhez elég)

3 dl tejföl (vagy joghurt)
2 csokor petrezselyem
1 csokor kapor, felaprítva
1 csokor snidling, felaprítva
néhány szál tárkony
néhány levél medvehagyma, felaprítva
3 evőkanál majonéz
2 főtt tojás, felkockázva
2 kicsi csemegeuborka
, felkockázva
1
kis fokhagymagerezd, reszelve
1 citrom reszelt héja és leve
1 kávéskanálporcukor
só, bors

Egy nagy kancsóba, vagy tálba öntjük a tejfölt. Az összes fűszernövényt durvára aprítjuk, majd a tejfölhöz adjuk. Botmixerrel simára pürésítjük. Ettől szép, pisztáciazöld lesz. A botmixer nem viszi teljesen homogénre, a fűszernövények apró, finom rostjai láthatóak és érezhetőek maradnak. Hozzáadjuk a majonézt, a két felkockázott főtt tojást, a csemegeuborkát, a reszelt fokhagymát, citromlevet, héjat és a csipet porcukrot. Sózzuk, borsozzuk. Botmixerrel pürésítjük. A kész mártásban beállítjuk az ízeket (só, bors, citromlé). Halak, grillezett spárga, újkrumpli mellé világbajnok.


Perzsa zöldfűszeres rizs

$
0
0


A tavaszi megújulás ünnepe -1394

A perzsa újév, a Nowruz a tavasz első napja, az iráni naptárban pedig az év első napja. Minden évben március 20., vagy 21-re esik, és 2008 óta az UNESCO szellemi kulturális örökségének részét képezi. A tavasz beköszöntével érkező megújulás, növekedés és újjászületés ünnepe. Talán a világon az egyik legszebb ünnep.  


A családok hagyományosan feldíszített asztalt állítanak fel ilyenkor, amely az ünnep kezdetétől fogva 13 napig megmarad. Az asztal neve Haft-Seen, és legalább hét, “s” betűvel kezdődő, szimbolikus jelentéssel biró alapanyag, illetve tárgy kerül rá: Sabzeh, azaz friss búzafű, amely az újjászületést és termékenységet jelképezi, Sumac, vagyis szömörce, az élet fűszere, Senjed – szárított lótuszvirág, a szeretet szimbóluma, Seer, azaz fokhagyma, amely távoltartja a rossz óment, Samano, búzából készített édes puding, amely a türelemre utal, Serkeh, ecet, szintén a kor és a türelem szimbólumaként, és Seeb - alma, mint a természetes szépség megtestesítője. Ezen kívül tükör, gyertyatartó, vízben úszkáló aranyhalacska, pénzérme, jácint és festett tojás alkotják még az ünnepi asztalt. 

Hetekkel az újév előtt óriási, rituális nagytakarításba kezd mindenki, a gyerekeknek új ruhát vesznek. Az ünnepi menü részét képezi a rengeteg zöldfűszer, amely mind a tavasz érkezését jelentik. Az alábbi zöldfűszeres rizs elmaradhatatlan. Külsejében szerény, de hihetetlen ízgazdag, tiszta tavasz!

Perzsa zöldfűszeres rizs (sabzi polow)
Hozzávalók (6 adag)

40 dkg jóminőségű, hosszúszemű rizs (pl. basmati, vagy jázmin)
1 teáskanál só
10 dkg friss koriander
10 dkg friss petrezselyem
10 dkg kapor
1 csokor snidling
2 csokor újhagyma
0,5 dl olívaolaj
15 dkg vaj, felolvasztva


A rizst alaposan átöblítjük hideg vízben. Addig kell átmosni, amíg a víz kristálytiszta lesz (tehát lemostuk a rizsről a keményítőt, ennek köszönhetően lesz pergős az állaga). Egy tálba tesszük, annyi hideg vizet öntünk rá, hogy ellepje, hozzáadjuk a sót, majd 2 óráig, vagy legalább 30 percig áztatjuk. Robotgépben, vagy éles késsel finomra aprítjuk az összes zöldfűszert: a koriandert, petrezselymet, kaprot, snidlinget, és felkarikázzuk az újhagymát, a zöldjével együtt. A rizst az összes zölddel együtt lábasba tesszük, és felöntjük dupla mennyiségű forró vízzel. Sózzuk. Felforraljuk, majd 10 percig előfőzzük. Ekkor leöntjük róla a vizet, a lábast konyhai papírtörlővel megszárítjuk. Az aljára olívaolajat öntünk, és lazán rászórjuk az előfőzött rizst. A rizsrétegeket meglocsoljuk az olvasztott vajjal. Még elegánsabb és autentikusabb lesz, a vajhoz egy csipet sáfrányt keverünk. 2 dl vizet adunk hozzá. Takarékon, fedő alatt további 20 percig főzzük, amíg teljesen puhára párolódik. Ekkor levesszük a tűzről, szorosan leterítjük egy tiszta konyharuhával, majd rátesszük a fedőt. 10 percig állni hagyjuk. Ezalatt az anyag magába szívja gőzt, a rizs tökéletes állagú lesz. Hagyományosan hal köreteként adják, de nagyon finom pl. buggyantott tojással, vagy sűrű joghurttal is.

Vegán fine dining a Babel Budapestben

$
0
0


2008-ban jártam előszőr a Babel (akkor Babel Delicate) étteremben, éppencsak hazaköltöztem Brüsszelből, és elkezdtem felfedezni a budapesti éttermeket. A fine dining műfajban mind közül akkortájt a Babel nyűgözött le leginkább, évekig ők voltak a kedvenceim – sokan voltunk ezzel anno így. Pesti István volt a konyhafőnök, akinek munkáját a Michelin-kalauz nemrég egy megérdemelt csillaggal jutalmazta.

A Babel Delicate aztán bezárt, a nehéz, turistaútvonalon fekvő helyszínről elköltözött, és a tulajok új álom megvalósításába kezdtek a Piarista közben. Tavalyelőtt végre újranyitott, Lőrincz György személyében új séffel, új, barátságos, elegáns enteriőrrel és új étlappal. Már a kezdetektől fogva nagyrabecsültem azt a gasztronómiai szellemiséget, amit a tulajdonos képviselt, mint ahogy tetszett a folyamatos újító szellem, és az az ízlés is, amellyel a éttermet kialakították – mind külsőleg mind belsőleg.

Most egy újabb nagyszerő kezdeményezéssel rukkoltak elő: az étteremben –Magyarországon szerintem elsőként, a hagyományos (vajban, húsban, nemes alapanyagokban bővelkedő) menüjük mellett– vegán fine dining ételsor debütált. A menü abszolút “mindenmentes”,  laktóz- és gluténmentes is, és választható mellé egy hihetetlenül izgalmas juice párosítás is.



Nem vagyok vegán, a magam részéről a gasztronómiát elsősorban hedonista, kulináris oldalról közelítem meg, a bemutatkoó sajtóvacsorán kóstolt fogások pedig pont azért szuperek, mert ebből a szemszögből nézve is megszólítanak, és a visszajelzések alapján másokat is. Az ételek kreatívak, színesek, szépek, szuperegészségesek, ha nem árulná el senki, hogy mind vegán, akkor is bármikor szívesen újrarendelném mindet!"

Beszéljenek magukért a fogások (a fotókért köszönet az étteremnek):


Az üdvözlőfalatok elegánsan adják meg a kezdőhangot: málnás paradicsomesszencia (a tavalyi Gourmet fesztivál egyik sztárja, nekem kedvencem, bármennyit tudnék belőle kortyolni), üde uborhakab és "gintonic" - alkoholmenteses, a gin ízét a boróka hozza vissza, zseniális, ebből is bármennyi jöhetne (ginnel, vagy anélkül). Az előétel quinoa marinált zöldségekkel (a képen). A juice: édeskömény-spárga-grapefruit - zseniális. Fanyar, kesernyés, sós.


Citrusos karalábékrémleves chilis kesudióval - ezt követően jön az első főétel: zellerkrémes ravioli kávés cikóriával, zöldségekkel - annyi íz, és annyi állag, hogy ezután a többség már jól is lakott. Savanykás eper-rebarbara juice ellensúlyozza a telt krémességet.


 Tökfőzelék fasírttal -sokak számára az egyik kedvenc, mellé pedig az este legjobb juice párosa: petrezselymes-kiwis.


Kókuszfagylalt mangóval és eperrel.

Szívből gratulálok a kezdeményezéshez és Lőrincz György séfnek a menü kitalálásához és tökéletes megvalósításához. Alig várom, hogy újrakóstoljam.

Babel Budapest

Ricotta salata - Buono!

$
0
0

A ricotta salata, vagyis sós, érlelt ricotta kimondottan függőséget okoz. Tavaly nyáron, a szicíliai nyaralásunk alatt fedeztem fel magamnak igazán, utána körül is néztem itthon, de nemigen lehetett rendszeresen hozzájutni.

Ez az olasz sajt juhtejből készül, a hagyományos, ismertebb, krémes, semleges ricottával szemben azonban ez nem egy friss sajt, hiszen 90 napig érlelik.  Fehér, tömör, sós, karakteres, valahol a feta és a pecorino közé sorolnám be. Ételek tetejére lehet morzsolni, vagy zöldséghámozóval vékony forgácsokat hámozni. Zöldborsón, paradicsomon, sült padlizsánon, gombán, sült zöldségeken, salátákon, tésztákon (a klasszikus szicíliai padlizsános tészta, a Pasta alla Norma fontos kelléke).




Zsenge spárgán zseniális, de én édes hozzávalók (gyümölcsok, mazsola, aszalt gyümölcsök, dió, mandula) mellett is nagyon szeretem, sós kontrasztként. 

Remekül passzol mindenféle gyümölcsre, tavaly a Szicíliából hozott darabot szórtam nyáron (kakukkfüves) őszibarackra, nektarinra, sárgadinnyére, görögdinnyére, csodásan működik ezekkel. Nagyon jól átível az évszakokon, a sült édesburgonyától az újkrumpliig, hagymalekvártól a lédús dinnyékig és paradicsomokig mindenhez illik. Sokáig eláll, érdemes belőle mindig tartan a hűtőben egy darabot.



A jó hír pedig, hogy Giuseppe barátom apró, barátságos boltjába megérkezett az első szállítmány, és állítólag mindig fog tartani! Én ugyan egy jó nagy darabra le is csaptam, de ha siettek, talán még maradtJ

Szégyen, hogy még nem is ajánlottam itt nektek az ő kis kincseskamráját, amely Buono! névre hallgat, pedig én nála szerzek be számos alapanyagot. Giuseppéről már olvashattatok itt-ott, nálam is, őt szoktuk az “olajdílernek” nevezni, ő avatott be például az olívaszüret, és általában az olívaolajok rejtelmeibe. Az olasz olajok, balzsamecetek, tészták, sajtok, rizottórizsek, polenták, olajbogyók, tonhalak, kapribogyók, szardellák, paradicsomok, lisztek, pizzalapátok szakavatott ismerője, megszállottan kutatja a legjobb, és legjobb ár-értékű alapanyagokat, számos étteremnek (a legjobbaknak is) beszállítója. Hosszas tervezgetés és sok idő után pedig végre a nagyközönség számára is megnyílt a kis boltja a Teréz körúti bérház belső udvarán.



Érdemes ránézni a nyitvatartásra, mert az olyan olaszos, szintén érdemes a vásárlásra némi időt szánni, mert biztos, hogy az ember ottragad – konzultálni, kóstolni, beszélgetni (nem mellesleg, Giuseppe főzi a város egyik legjobb kávéját is), és most már a hűtőszekrény is mindig tele van jobbnál jobb áruval. Jófajta sonka, burrata (!), bivalymozzarella, taleggio, mascarpone, guanciale (tokaszalonna), francia vaj, nehezen távozik az ember üres kézzel. Olasz olajokon kívül az igazioliva.hu spanyol szortimentjét és a teljes Pödör olaj- és ecetsort is tartja. Pontosan tudja, kinek mit kell ajánlani, milyen ételhez, ízléshez milyen olaj/ecet/tészta illik, egyszóval nagyon jó kezekben van itt az ember.


Giuseppe jó barát, és nagyszerű ember, jószívvel ajánlom a boltját!


Teréz krt. 9.

Viewing all 320 articles
Browse latest View live